Sağlık kurumlarının akredite olma durumuna göre çalışanların kalite algılarının değerlendirilmesi
Evaluating employees' quality perceptions based on the accreditation status of healthcare institutions
  1. Tez No: 836150
  2. Yazar: ESRA BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma akreditasyon belgesine sahip olan ve olmayan sağlık kurumlarında çalışanların kalite algılarının değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Çalışma Medicana Ankara Hastanesi ve Medicana Bursa Hastanesi'nde görev yapan gönüllü 450 sağlık çalışanı ile yapılmıştır. Veriler çalışmacı tarafından Şubat ve Mayıs 2022 tarihleri arasında Bayer ve Baykal tarafından 2019 yılında geliştirilen“Kalite Algı Ölçeği”kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Çalışmaya katılan sağlık çalışanlarının çoğunluğu kadın, 29-39 yaş aralığında, lise mezunu ve hemşiredir. Katılımcıların meslekte ve çalıştıkları kurumda çalışma süreleri 6 ay ile 3 yıl arasında değişmektedir. Sağlık kurumlarının akredite olma durumu ile çalışanların öğrenim durumu, meslekte ve kurumda toplam çalışma süreleri dağılımı arasında anlamlı farklılık bulunurken çalışanların yaş grupları, cinsiyet ve pozisyon durumları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Akredite edilen sağlık kurumunda meslekte ve kurumda toplam çalışma süreleri 4-6 yıl arasında olan çalışanların sayısı akredite edilmeyen sağlık kurumuna göre fazla iken meslekte ve kurumda toplam çalışma süreleri 6 ay-3 yıl arasında olan çalışanların sayısı akredite edilmeyen sağlık kurumunda daha fazladır. Akredite edilmeyen sağlık kurumunda ön lisans mezunu çalışanların sayısı akredite edilen sağlık kurumuna göre daha fazladır. Çalışmada akredite edilen ve edilmeyen sağlık kurumunda çalışanların yönetim ve liderlik, insan kaynakları kullanımı, kalite eğitimi, ölçme ve değerlendirme, kurum yararı, çalışan yararı ve hasta yararı kalite algısı alt boyutları karşılaştırılmış ve sağlık kurumlarının akredite edilme durumu ile tüm alt boyutları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Akredite edilen sağlık kurumunda çalışanların kalite algıları, akredite edilmeyen sağlık kurumunda çalışanlardan daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, sağlık kurumlarında akreditasyonun çalışanların kalite algılarını etkilediği ve akredite edilen sağlık kurumlarında çalışanların daha yüksek kalite algısına sahip olduğu belirlenmiştir. Sağlık kurumları yöneticilerinin çalışanları akreditasyon sürecine aktif katılımı teşvik etmelerinin, ayrıca kalite eğitimleri ile çalışanların bu sürece daha fazla dahil olmalarının uygun olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of evaluating and comparing the quality perceptions of healthcare workers in accredited and non-accredited healthcare institutions. The study included a total of 450 voluntary healthcare workers from Medicana Ankara Hospital and Medicana Bursa Hospital. Data was collected face-to- face by the researcher using the“Quality Perception Scale”developed by Bayer and Baykal in 2019, between February and May 2022. The majority of the participants in the study are female, aged between 29-39, high school graduates, and nurses. The participants' years of experience in their profession and at their institutions vary between 6 months and 3 years. While there was a significant difference between the accreditation status of healthcare institutions and the educational background of the employees and the distribution of total work experience in the profession and at the institution, there was no significant difference found among the age groups, gender, and positions of the employees. The number of employees with 4-6 years of experience in the profession and at the institution is higher in accredited healthcare institutions, while the number of employees with 6 months to 3 years of experience is higher in non-accredited healthcare institutions. The number of employees with associate degrees is higher in non-accredited healthcare institutions compared to accredited ones. In the study, the quality perception sub-dimensions of management and leadership, human resource utilization, quality education, measurement and evaluation, institutional benefit, employee benefit, and patient benefit were compared between healthcare workers in accredited and non-accredited healthcare institutions. Significant differences were found between the accreditation status of healthcare institutions and all sub-dimensions of quality perception. Healthcare workers in accredited healthcare institutions had higher quality perceptions compared to those in non-accredited healthcare institutions. In conclusion, it was determined that accreditation in healthcare institutions affects the quality perceptions of employees, and healthcare workers in accredited healthcare institutions have a higher quality perception. It can be suggested that healthcare institution managers encourage active participation of employees in the accreditation process and provide quality education to involve employees more effectively in this process.