Psikolojik beceriler ve ilişkisi basketbolda atletik motivasyonun özellikleri Duhok genç kulüplerindeki oyuncular
Psychological skills and its relationship with attributes of athletic motivation among basketball players in the young clubs in Duhok
  1. Tez No: 836198
  2. Yazar: BAEEZ MARAAN IBRAHIM HAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, basketbol oyuncuları arasında yaş (14-18), eğitim durumu ve ekonomik durum açısından psikolojik beceriler ve motivasyonel özellikler düzeyindeki anlamlı farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Araştırma, basketbol oyuncularının ayırt edici psikolojik becerilerini belirlemeyi, basketbol oyuncularının ayırt edici motivasyonel özelliklerini belirlemeyi ve basketbol oyuncularının psikolojik becerileri ile motivasyonel özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmacı, araştırmanın doğasına uygunluğu nedeniyle betimsel yaklaşımı kullanmıştır. Araştırma örneklemi, Dohuk'taki gelişmekte olan kulüplerde (Dohuk, Zakho ve Sennacherib) basketbol oynayan (45) oyuncudan oluşmaktadır.Araştırmacı, spor performansının bazı önemli zihinsel (psikolojik) yönlerini ölçmek için (Stefan Bull, John Albinson ve Christopher Shambrook) (1996) tarafından tasarlanan zihinsel beceriler anketini kullanmıştır ve aşağıdaki boyutları içermektedir: (görselleştirme yeteneği, kendine güven, spor başarı motivasyonu, rahatlama yeteneği, kaygıyla başa çıkma yeteneği ve dikkati odaklama yeteneği). Test 24 ifade içerir ve daha önce açıklanan altı boyutun her biri (4) ifade ile temsil edilir, sporcu test ifadelerini altı puanlık bir ölçekte yanıtlar, Muhammad Hassan Allawi tarafından hazırlanmış ve Araplaştırılmıştır. Ayrıca Tenko ve Richard tarafından tasarlanan ölçek (9) özelliği ölçen (55) ifade içermektedir: (sorumluluk, eğitim tutumu, saldırganlık, tasarım, motivasyon, özgüven, liderlik, sertlik ve duygusal kontrol). Muhammad Hassan Allawi tarafından hazırlanmış ve Arapçalaştırılmıştır. Basketbolcular arasında spor motivasyonunun en önemli özellikleri de belirlenmiştir.Keşif deneyi 19/3/2023 Cuma günü saat on birde Duhok Valiliği'ndeki Duhok Spor Kulübü'nün kapalı basketbol salonunda gerçekleştirilmiştir. Psikolojik beceriler ve atletik motivasyon özelliklerinin nitelikleri, aşağıdakileri tespit etmek amacıyla Duhok'taki genç kulüplerdeki (5) basketbol oyuncusundan oluşan bir örneklem üzerinde belirlenmiştir: (araştırmacının karşılaşabileceği zorlukları ve sorunları bilmek, harcanan zamanı bilmek ve çözümün etkinliğini sağlamak). VI Değerler, (aritmetik ortalama, standart sapma, varyasyon katsayısı ve (Pearson) basit korelasyon katsayısını çıkarmak için istatistiksel paket (SPSS) kullanılarak istatistiksel olarak ele alınmış ve araştırmacı, psikolojik beceriler ve motivasyonel özelliklerde (yaş, ekonomik durum) benzerlikler olduğu sonucuna varmıştır; bu, gençlik basketbol kulüplerindeki (Dohuk) sporcular arasında araştırma örnekleminin ortalama puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı anlamına gelmektedir, Zakho ve Sennacherib) yaşlarına ve ekonomik durumlarına göre, Ayrıca, eğitim seviyeleri arasında (ortaokul, Diploma) ve ortaokul lehine farklılıklar vardı ve bu, ortaöğretim aşamasının gençlik basketbol kulüplerindeki (Dohuk, Zakho ve Sennacherib) sporcular arasında psikolojik becerilere ve motivasyonel özelliklere sahip olduğu anlamına geliyor. Sonuçlar ayrıca basketbolcuların aşağıdaki psikolojik becerilerle ayırt edildiğini göstermiştir: Motivasyon başarısı, genç basketbolcular arasında psikolojik becerileri hayal eder, ardından (görselleştirme yeteneği), sonra (kendine güven), sonra (rahatlama becerisi), sonra (dikkati odaklama) ve son olarak kaygıyla yüzleşme gelir. ayrıca sonuçlar, genç basketbolcuların atletik motivasyonel özelliklerinin aşağıdakilerle karakterize edildiğini göstermiştir: (Durum eğitimi, sorumluluk, motivasyon, saldırganlık, kararlılık, dayanıklılık, özgüven, liderlik ve duygusal kontrol). Son olarak, sonuçlar psikolojik beceriler ile psikolojik beceriler arasında (0,01) ve (0,05) düzeyinde pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir.05) düzeyinde pozitif ilişkiler göstermiştir, görselleştirme becerisi ve dikkati odaklama becerisi hariç, sonuçlar bu iki beceri ile saldırganlık özelliği arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir, çünkü oyuncunun performansı sırasında görselleştirme becerisini ve dikkati odaklama becerisini kullanma becerisi arttıkça, bu, duygularıyla yüzleşme ve kontrol etme ve fiziksel ve becerisel yeteneğini tahmin etme yeteneğine yol açmıştır, bu da hayal kırıklığına ve başarısız performansa bir tepki olan saldırganlığın tezahürünü azaltır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study find out significant differences in the level of psychological skills and motivational traits among basketball players, in terms of: age (14 to18), educational attainment, economic situation. The research aims to identify determine the distinctive psychological skills of basketball players. also to identify the determine the distinctive motivational features of basketball players, as well as Identify the relationship a correlation between psychological skills and motivational attributes of basketball players. The researcher used the descriptive approach for its relevance to the nature of the research. The research sample consists of (45) players basketball in emerging clubs (Dohuk, Zakho, and Sennacherib) in Dohuk. The researcher used the questionnaire skills mental designed by (Stefan Bull, John Albinson, and Christopher Shambrook) (1996) to measure some important mental (psychological) aspects of sports performance, and it includes the following dimensions: (ability to visualize, self-confidence, sports achievement motivation, ability to relax, ability to deal with anxiety, and ability to focus attention). The test includes 24 phrases, and each of the previously explained six dimensions is represented by (4) phrases, the athlete answers the test statements on a six-point scale, it was prepared and Arabized by Muhammad Hassan Allawi. Also the scale designed by Tenko and Richard contains (55) statements that measure (9) characteristics, which are: (responsibility, training attitude, aggression, design, motivation, self-confidence, leadership, hardness, and emotional control). Prepared and Arabized by Muhammad Hassan Allawi. The most important characteristics of sports motivation among basketball players were also identified. The reconnaissance experiment was conducted on Friday 19/3/2023 at eleven o'clock in the indoor basketball hall of the Duhok Sports Club in Dohuk Governorate. Psychological skills and attributes of athletic motivation traits are determined on a sample of (5) basketball players in the young clubs in Duhok, for the purpose of ascertaining the following: (knowing IV the difficulties and problems that the researcher may face, know the time taken, and ensure the efficiency of the resolution). The values were treated statistically by relying on the statistical package (SPSS) to extract (arithmetic mean, standard deviation, coefficient of variation, and simple correlation coefficient of (Pearson), and the researcher concluded that there were similarities according to ( age, economic situation) in the psychological skills and motivational characteristics, which means that there is no significant difference between the average scores of the research sample among the athletes in the youth basketball clubs (Dohuk, Zakho, and Sennacherib) according to their ages and economic situation, Moreover, there were differences in educational attainment between the levels (secondary, Diploma) and in favor of secondary school, and this means that the secondary stage has psychological skills and motivational features among the athletes in the youth basketball clubs (Dohuk, Zakho, and Sennacherib). The results showed also, that the basketball players are distinguished by the following psychological skills: Motive achievement imagines skills psychological among youth basketball players, followed by (ability to visualize), then (self-confidence), then (relaxation skill), then (focusing attention), and finally confronting anxiety, as well as the results showed athletic motivational characteristics of youth basketball players were characterized by the following: (The situation training, responsibility, motivation, aggression, determination, toughness, self-confidence, leadership, and emotional control). Finally, The results showed positive relationships at the level of (0.01) and (0.05) between psychological skills and the dimensions of the mathematical motivational features, except for the skill of the ability to visualize and the ability to focus attention, the results showed that there is a negative relationship between these two skills and the trait of aggression, as the greater the ability of the player to use the skill of visualization and the skill of focusing attention during his performance, this led to his ability to confront and control his emotions and estimate His physical and skillful ability, which reduces the manifestation of aggression, which is a reaction to frustration and unsuccessful performance