Kesişimsellik kavramı ve eleştirileri: Cinsiyet, ırk ve sınıf ilişkisi üzerine temel tartışmalar
The concept of intersectionality and its critiques: Debates on gender, race and class
- Tez No: 836199
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
1950'li yıllardan itibaren Batı Avrupa'daki ve ABD'deki yeni sol açılımı Marksist teoride sosyalist hümanizm ve yapısalcılık olarak iki teorik geleneği meydana getirmiştir. Siyah özgürlük hareketinin ve üçüncü dünyadaki bağımsızlık hareketlerinin gelişimiyle kapitalist toplumda ırk/ulus sorunu Marksistlerin eğildikleri konular haline gelmiştir. Aynı dönemde ikinci dalga feminist hareket içerisinde kadınların bedeni, görünmeyen emeği ve ev içi cinsiyetli iş bölümü feminist teoride bir açılımı beraberinde getirmiştir. İkinci dalga feminizm ve siyah özgürlük hareketiyle gerilimli bir ilişki içinde özellikle 1970'li yılların başında gelişen siyah feminizm ırk, cinsiyet ve sınıfa bağlı tabiyet formlarından doğrudan etkilenen bir kesim olarak kesişimsellik kavramının oluşumuna öncülük etmiştir. Bu çalışmada kesişimsellik kavramına katkıda bulunan siyah feminist düşünürlerin nasıl bir teorik zemine sahip olduklarına dair incelemede bulunularak kavramın sınırlılıkları özellikle Angela Davis ve bell hooks'un düşünceleri de karşılaştırılarak sorgulanacak; ırk, cinsiyet ve sınıfı birlikte ele almaya yönelen materyalist feministlerin kesişimsellik kavramına yönelik eleştirilerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
From the 1950s onwards, the new left turn in Western Europe and the USA gave rise to two theoretical traditions in Marxist theory: socialist humanism and structuralism. With the development of the black liberation movement and independence movements in the third world, the question of race/nationality in capitalist society became an area of focus for Marxists. In the same period, within the second wave feminist movement, women's body, their invisible labor and the gendered division of domestic labor brought about a new agenda in feminist theory. Black feminism, which developed especially in the early 1970s in a strained relationship with second wave feminism and the black liberation movement, pioneered the concept of intersectionality as a group directly affected by forms of subordination based on race, gender and class. This study will examine the theoretical grounding of black feminist thinkers who contributed to the concept of intersectionality, question the limitations of the concept, especially by comparing the thoughts of Angela Davis and bell hooks, and criticize the concept of intersectionality by materialist feminists who tend to comprehend race, gender and class in their totality.