L 'attitude du christianismeet de L'İslam en face du Darwinisme( positions exegetiques )
Darwinizm karşısında Hıristiyanlık ve İslam'ın tutumu (kutsal kitapların yorumları açısından)
- Tez No: 836224
- Danışmanlar: PROF. DR. ROGER ARNALDEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Din, Felsefe, Biology, Religion, Philosophy
- Yıl: 1979
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université de Paris-Sorbonne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Tezin ilk bölümünde Evrim Teorileri hakkında geniş bilgi verilmiş, Darwin ve Darwinizm hakkında gerekli bilgiler sunulmuştur. Bu bölümde Darwinizmin eleştirileri yer almaktadır. İkinci bölümde ise Hıristiyanlık'ın Tevrat ve İncil bağlamında insanın var oluşu ve yaratılışı konusuna yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Kur'an'da insanın yaratılışı ve evrimi ele alınmış ayetlere yeni yorumlar eşliğinde yaklaşılmıştır. Buna göre evrim, yaratmanın bir sürecidir. Kur'an, Kilise gibi yaratma kavramı ile evrim kavramını ayrıştırıp çatıştırmadığı tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde ise, her üç bölümde ileri sürülen hususlar karşılaştırılıyor ve Tezin son kısmında da Darwin'den önce İslam filozoflarındaki Evrimci Düşünceleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
İngilizci Özet: In the first part of the thesis, extensive information is given about the Theories of Evolution and necessary information about Darwin and Darwinism is presented. This section contains criticisms of Darwinism. In the second chapter, the subject of human existence and creation is discussed in the context of the Torah and the Bible of Christianity. In the third part of the thesis, the verses in the Quran on the creation and evolution of human beings are approached with new interpretations. Accordingly, evolution is a process of creation. It has been determined whether the Quran, like the Church, distinguishes between the concept of creation and the concept of evolution. In the conclusion, the issues put forward in all three chapters are compared, and in the last part of the thesis, the Evolutionary Thoughts of Islamic philosophers before Darwin are discussed. Fransızca Özet: Dans la première partie de la thèse, des informations détaillées sont données sur les théories de l'évolution et les informations nécessaires sur Darwin et le darwinisme sont présentées. Cette section contient des critiques du darwinisme. Dans le deuxième chapitre, le sujet de l'existence et de la création humaines est abordé dans le contexte de la Torah et de la Bible du christianisme. Dans la troisième partie de la thèse, les versets du Coran sur la création et l'évolution de l'être humain sont abordés avec de nouvelles interprétations. En conséquence, l'évolution est un processus de création. Il a été déterminé si le Coran, comme l'Église, fait une distinction entre le concept de création et le concept d'évolution. En conclusion, les questions avancées dans les trois chapitres sont comparées et dans la dernière partie de la thèse, les pensées évolutionnistes des philosophes islamiques avant Darwin sont discutées.