Klasik ve romantik dönem bestecileri açısından piyano eşliğinin soloya bağımlılık durumunun incelenmesi
An investigation of the dependence of piano accompaniment on solo from the perspective of classical and romantic period composers
  1. Tez No: 836223
  2. Yazar: BENGİSU ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Soloya bağımlı piyano eşliği ve solodan bağımsız piyano eşliği arasındaki temel fark, piyanonun solistin melodisiyle nasıl etkileşimde bulunduğudur. Soloya bağımlı piyano eşliği, piyanonun solistin melodisini aynı şekilde takip ettiği bir eşlik tarzıdır. Piyano, solistin çaldığı melodiyi aynı şekilde icra ederken ona armonik bir destek sağlar. Bu tarz, birlik ve bütünlük oluşturarak solistin performansını vurgular ve müziğe tam bir uyum katar. Solodan bağımsız piyano eşliği ise, piyanonun solistin melodisiyle farklı bir melodiyi çaldığı bir eşlik tarzıdır. Piyano, solistin performansını tamamlamak ve zenginleştirmek için farklı bir melodiyle eşlik eder. Bu tarzda, piyano solistin müziğine ek bir boyut ve katman katarak parçayı daha zengin hale getirir. Her iki tarz da müziğe farklı özellikler katar. Soloya bağımlı piyano eşliği, armonik uyum ve birlik hissi sağlayarak solistin performansını desteklerken, solodan bağımsız piyano eşliği, müziğe derinlik ve çeşitlilik katarak dinleyicilerin dikkatini çeker. Bu araştırmada“Klasik ve Romantik dönem eserlerinde piyano eşliğinin solo partiyle olan ilişkisi, eşlik türü açısından hangi çeşitlerde karşımıza çıkar?”sorusuna cevap aranmıştır. Bu soruya daha ayrıntılı yanıtlar verebilmek amacıyla aşağıdaki alt problemler oluşturulmuştur; (a) İncelenen eserlerde birinci tür soloya bağımlı eşlik kullanımı ne düzeydedir? (b) İncelenen eserlerde ikinci tür soloya bağımlı eşlik kullanımı ne düzeydedir? (c) İncelenen eserlerde üçüncü tür solodan bağımsız eşlik kullanımı ne düzeydedir? Araştırmanın amacı piyano eşlik türlerinin incelenmesinin yanı sıra Klasik ve Romantik dönemler arası benzerlikleri ve farklılıkları analiz ederek araştırmada yer verilen problem ve alt problemlere ilişkin cevaplar aramaktır. Bu araştırmada; durum tespitine yönelik betimsel bir yöntem benimsenmiştir. Ayrıca araştırma da nitel araştırma içerik analizi genel tarama modeliyle ele alınmıştır. İçerik analizi ise üç başlık altında yapılmıştır. Araştırmada Klasik ve Romantik dönemde ki piyano eşlikli solo eserlerin eşlik türleri betimleyici içerik analiziyle üç boyutta incelenerek değerlendirilmiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda eşlik türleri yönünden herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle araştırma, özgün bir çalışma olması, yapılacak başka çalışmalara örnek teşkil edebilecek olması, piyano icrası ve müzik eğitimindeki eşlik türlerine katkı sağlayabilecek bir nitelikte olması bakımından önemli görülmektedir. Elde edilen bulgular ışığında; 15 eserde birinci tür soloya bağımlı eşlik kullanıldığı, bu eşlik türüne Romantik döneme göre Klasik dönemde daha fazla yer verildiği; 72 eserde ikinci tür soloya bağımlı eşlik kullanıldığı, bu eşlik türünün kullanımında Klasik ve Romantik dönem açısından bir farklılık oluşmadığı; 87 eserde üçüncü tür solodan bağımsız eşlik kullanıldığı, bu eşlik türüne Klasik döneme göre Romantik dönemde daha fazla yer verildiği görülmüştür. Araştırma sonucunda; örneklem için seçilen eserlerde piyano eşliğinin solodan bağımsız olma durumunun besteciler tarafından daha fazla tercih edildiği görülmüştür. Bu noktada farklı besteciler ve farklı eser türleri ile karşılaştırmaların yer aldığı benzer araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The fundamental difference between“dependent piano accompaniment with solo part”and“independent piano accompaniment with solo part”lies in how the piano interacts with the soloist's melody. Dependent piano accompaniment with solo part is a style of accompaniment where the piano follows thesoloist's melody in a similar way. The piano provides harmonic support while performing the melody played by the soloist. This style emphasizes the soloist's performance, creating unity and coherence, and brings complete harmony to the music. On the otherhand, independent piano accompaniment with solo part is a style where the piano plays a different melody from the soloist's melody. The piano accompanies the soloist's performance with a different melody to complement and enrich it. This style adds an additional dimension and layer to the soloist's music, making the piece more intricate. Both styles contribute different characteristics to the music. Dependent piano accompaniment with solo part supports the soloist's performance through harmonic coherence and a sense of unity, while independent piano accompaniment with solo part adds dept hand variety to the music, capturing the listeners' attention. There search question is“Which types do we encounter in terms of the relationship between piano accompaniment and solo party in Classical and Romantic period works?”has been determined. In order to give more detailed answers to this question, the following sub-problems were created; (a) What is the level of use of“first type dependent piano accompaniment with solo part”in the works examined? (b) What is the level of use of“second type dependent piano accompaniment with solo part”in the studied works? (c) What is the level of use of“third type independent piano accompaniment that moves independently of the solo part”in the studied works? The aim of the research is to Decipher the piano accompaniment types as well as to analyze the similarities and differences between Classical and Romantic periods and to search for answers to the problems and sub-problems included in the research. In this research; a descriptive method for due diligence has been adopted. In addition, the research was also handled with the qualitative research content analysis general screening model. The content analysis was carried out under three headings. In the research, the accompaniment types of piano-accompanied solo works in the Classical and Romantic periods were evaluated by examining them in three dimensions with descriptive content analysis. As a result of the literature review, no studies were found in terms of the types of accompaniment. For this reason, the research is considered important in terms of being an original study, being able to serve as an example for other studies to be conducted, and being of a nature that can contribute to the types of accompaniment in piano performance and music education. In the light of the findings obtained; that“first type dependent piano accompaniment with solo part”was used in 15 works and that this type of accompaniment was given more place in the Classical period than in the Romantic period; that“second type dependent piano accompaniment with solo part”was used in 72 works, and there is no difference in the use of this accompaniment type in terms of Classical and Romantic periods; It has been observed that“third type independent piano accompaniment that moves independently of the solo part”is used in 87 works, and this type of accompaniment was given more place in the Romantic period than in the Classical period. As a result of there search; It can be said that the piano accompaniment of the works in the sample being independent from the solo part is more preferred by the composers. At this point, it is recommended to conduct similar researches by comparing different composers and different types of works.