Sıvı-sıvı membran sisteminde tetera oktil amonyum bromür ile nitrit iyonlarının taşınımı
Nitrit ions transport with tetra oktil amonym bromur in liquid-liquid membrane system
  1. Tez No: 83626
  2. Yazar: IŞIK AS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUHİ DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Çalışmada Tetra Oktil Amonyum Bromür (TOABr) kullanılarak sulardan nitrit iyonunun giderilmesi incelenmiştir. Nitrit iyonunun giderilmesinde karıştırma hızı ve taşıyıcı konsantrasyonunun etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan nitrit giderme veriminin karıştırma hızı ve taşıyıcı konsantrasyonuna bağlı olarak doğru orantılı arttığı belirlenmiştir. TOABr ile nitrit iyonunun giderilme denemelerinde 10“3M taşıyıcı konsantrasyonu, organik çözücü olarak %90 n-Hekzan - %10 Diklorometan, kaynak faz olarak 50 mg/l NO2 ~ ve alıcı faz olarak 2MCaCİ2 kullanılmıştır. 10”2M TOABr kullanılarak NO2" yeterli derecede giderildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In study removal of nitrit ion by using TOABr was investigated. The effect of stirring speed, carrier concentration on the removal of nitrit ion was also studied it was cocluded that nitrit removal efficiency has increased increasing, stirring speed and carrier concentration. 10“3M carrier concentration, 90% n-hekzan-10% Diclorometan as an organics solvent, 50 mg /I NO2”as a souice phase and 2M CaCb as an acceptor phase were used in the nitrit removal experiment with TOABr. Using of 10"2M TOABr has showed an efficient removal of nitrit ion.