Floresin'in floresans şiddeti üzerine moleküler oksijenin etkisi ve moleküler etkileşmeler
- Tez No: 83625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ONGANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Özellikle tıp, biyofizik ve laser endüstrisinde yaygın olarak kullanılan flöresin maddesinin, bazik sulu ortamda H202 eklemek suretiyle, ortamda oluşan 02 molekülü ile etkileşimi zamandan bağımsız floresans spektroskopi tekniğiyle moleküler dinamik açıdan incelenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, floresin'in floresans şiddetinin 02 molekülü varlığında kuençleştiği ve bu kuençleşmenin dinamik olarak gerçekleştiği gözlendi. Modellerin incelenmesi neticesinde, bu kuençleşmenin difüzyon kontrollü olarak gerçekleştiği bulundu. Kuençleşmenin çözücü viskozite ve polaritesine olan bağlılığı incelendiğinde ise; sıcaklık değişimi ile değişen çözücü viskozitesinin etkili bir parametre olduğu bulundu. Viskozitenin elimine edilip polarite etkisinin tartışıldığı isoviskozite ölçümleri sonucunda ise, kuençleşmenin çözücü polaritesinden bağımsız olarak gerçekleştiği sonucuna varıldı. Yapılan değerlendirmeler neticesinde flöresin bileşiğinin floresans özelliğinin bazik sulu ortamda oksijen molekülünün varlığına hassas olduğu ve çözücü polaritesinden bağımsız davrandığı belirlendi. Buna göre; bu bileşikle yapılacak biyofiziksel ve foto fiziksel çalışmalarda, bu bileşiğin moleküler oksijen ile olan etkileşiminin bilinmesi faydalı olacaktır. MU
Özet (Çeviri)
SUMMARY The interaction of fluorescein dye, which has a common use especially in the medicine, biophysics and iaser industry, with molecular oxygen formed by adding H202 to the aqueous basic solution has been studied with respect to molecular dynamics by steady- state fluorescence spectroscopy technique. Interpreted results indicated that the fluorescence intensity of fluorescein dye was quenched with the presence of molecular oxygen in the medium and the mechanism of quenching obeyed the dynamic quenching. According to these results, it was found that quenching process was diffusion controlled. As the dependence of quenching on solvent viscosity and polarity was studied, varying solvent viscosity by changing temperature was found to be affective parameter. Isoviscosity measurements which discuss the polarity effects by eliminating the solvent viscosity are demonstrated that the quenching process occurs independently from solvent polarity effect. As a result, it was observed that fluorescence property of fluorescein was sensitive to molecular oxygen and its behaviour is indepented from solvent polarity. In the biophysical and photophysica! studies, there has been useful that the interaction of the dye compound with molecular oxygen will require this knowledge.