Türk belgesel sineması'nda yeni bir anlatı olanağı: DSLR etkisi
A new narrative possibility in Turkish documentary cinema: The DSLR effect
- Tez No: 836275
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SEVER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hareketli görüntü kaydının icadıyla beraber yeni bir heyecan olarak ortaya çıkan sinema, kameraların ve diğer ekipmanların pahalı ve hantal olmaları sebebiyle uzun yıllar boyunca endüstrinin elinde kalmıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle küçülen hafifleyen ve ucuzlaşan kamera, her türden sinemacıya demokratikleşme getirmiştir. Film kameralarının pahalı ve ağır süreçleri yerini önce analog sonra dijital kameralara bırakmış, çok geçmeden de bir devrim niteliğinde ortaya çıkan HD video kaydı yapabilen DSLR fotoğraf makineleri piyasaya çıkmıştır. Kurmaca film sektörünün yanında bir hayli düşük bütçeye ve imkanlara sahip belgesel filmciler ve özellikle de Türk belgeselciler, bu teknolojik gelişmeyle hem yeni bir dil kurmuş hem de belgesel film üretiminde yeni ufuklar açmışlardır. Bu tez DSLR kameralarının HD kalitede video çekme yeteneğine sahip olmasıyla Türk belgesel sinemasında yarattığı etkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda; kamera teknolojisinin ortaya çıkış ve günümüze kadar ilerleyen teknolojik ivmelenmesi, Türkiye'de belgesel film üretiminin genel durumu, DSLR kameranın ne olduğu, DSLR kameraların belgesel film üretimine etkisinin olup olmadığı, olduysa bunların ne olduğu, film üretiminde dijitalleşmenin getirdiği farklar ve Türk belgesel sinemasında dijital yeniliklerle yeni anlatı olanaklarının ortaya çıkıp çıkmadığına ilişkin konular ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the invention of motion picture recording, cinema emerged as a new excitement, but due to the expensive and cumbersome nature of cameras and other equipment, it remained within the industry's control for many years. As technology advanced, cameras became smaller, lighter, and more affordable, bringing democratization to filmmakers of all kinds. The labor-intensive and costly processes of film cameras gave way first to analog, and then to digital cameras, followed shortly by the revolutionary emergence of DSLR (Digital Single-Lens Reflex) cameras capable of recording HD video. In addition to the fictional film sector, documentary filmmakers, particularly those with limited budgets and resources, including Turkish documentary filmmakers, seized upon this technological advancement to create a new language and open new horizons in documentary film production. This thesis aims to examine the impact of DSLR cameras' ability to capture HD-quality video on Turkish documentary cinema. In this context, the evolution of camera technology from its inception to the present day, the overall state of documentary film production in Turkey, the nature of DSLR cameras, their potential impact on documentary filmmaking, if any, and if so, what those impacts are, the differences brought about by digitalization in film production, and whether new narrative possibilities have arisen in Turkish documentary cinema through digital innovations have been discussed and evaluated.