Beyer op.101 no'lu piyano metodu'nun hedef davranışlar açısından incelenmesi
Examination of student studies in the piano method no. beyer opus.101 in terms of operating technique
- Tez No: 836274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEBRURE AYÇA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Beyer Op.101 Numaralı Piyano Metodu'nun içerdiği hedef ve hedef davranışların analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi, görüşme formu yöntemi ve içerik analizi yontemi kullanılmıştır. Beyer Op. 101 Piyano Metot kitabında yer alan toplam 106 etüt hedef ve hedef davranış yönünden on yedi kategoride incelenmiş ve öğrenci kazanımları bağlamında analiz edilmiştir. Kitapta belirlenen 106 etüt tonalite, sağ ve sol el çalış teknikleri ve süslemeler gibi teknik açıdan belirlenen davranışlar tek tek incelenmiş, analiz edilmiş, hedef davranışlara yönelik sınıflandırmalar yapılarak ortaya çıkan sonuçlar uzman görüşleriyle tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın amacı Beyer Op. 101 piyano metodunda yer alan etütlerin öğrencilere sunulması gereken teknik katkılarını tespit etmek ve öğrencilerin bu yönde bilinçli olarak çalışmalarını sağlamak için kitapta yer alan etüt tekniğinin analizini yapmaktır. Araştırmanın önemi piyano eğitimcileri ve piyanoya yeni başlayan öğrenciler için bu metodun kullanılabilirlik durumunu belirlemek, öğrenciye hedef ve hedef davranışlarını kazandırma yönünden incelemek ve bu hedefler doğrultusunda öğrencinin bilinçli bir şekilde çalışmasını sağlayabilmektir. Araştırmada ulaşılan sonuçlar şu şekildedir: Beyer Op. 101 Piyano Metodu adlı kitabın içerdiği hedef davranışlar açısından, piyano eğitimi sürecinde kullanılmakta olan başlangıç düzeyi öğrencisi için kazandırılması beklenen hedef davranışları ile büyük ölçüde örtüştüğü görülmektedir. Kitapta bulunan etütlerin bağ ve Senkop bağ çalışmaları, sağ el parmak tekniği, sol el akor basışı ve parmak tekniği, dört el birlikte çalma, kromatik çalış, tonalitelerin kavratılması, Fa anahtarı, süsleme, müzikalite ,nüans hedef davranışlarının öğrenciye kazanımının yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. Sağ elde akor kullanımı, staccato çalışmaları, akorlarda parmak numaralarının kullanımı, çapraz geçişlerin ve akor çevrimlerinin kullanımının ise yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the target and target behaviors of the Beyer Op.101 Piano Method. In the study, document analysis method, interview form method and content analysis method, which are among the qualitative research methods, were used. Beyer Op. A total of 106 etudes in the 101 Piano Method book were examined in seventeen categories in terms of target and target behavior and analyzed in the context of student achievements. The technically determined behaviors such as 106 etude tonality, right and left hand playing techniques and ornaments determined in the book were examined and analyzed one by one, classifications were made for the target behaviors and the results were interpreted in tables with expert opinions. The aim of the research was Beyer Op. It is to analyze the etude technique in the book in order to determine the technical contributions of the etudes in the 101 piano method that should be presented to the students and to enable the students to work consciously in this direction. The importance of the research is to determine the usability of this method for piano educators and students who have just started playing the piano, to examine it in terms of gaining target and target behaviors to the student, and to enable the student to work consciously in line with these goals. The results of the research are as follows: Beyer Op. In terms of the target behaviors included in the book called 101 Piano Methods, it is seen that it largely overlaps with the target behaviors expected to be acquired by the beginner student used in the piano education process. It has been concluded that the etudes in the book are sufficient for the students to acquire the string and syncope string exercises, right hand finger technique, left hand chord pressing and finger technique, four hands playing together, chromatic playing, understanding tonalities, Fa key, ornamentation, musicality, nuance target behaviors. It was concluded that the use of chords in the right hand, staccato exercises, the use of finger numbers in chords, the use of crossovers and chord cycles are insufficient.