Muhammed Esed'in Kur'an Mesajı adlı meal-tefsirinde itikadi konulara yaklaşımı
Muhammad al-Assad's approach to religious issues in his meal-expression, The Quran's Message
- Tez No: 836279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Muhammed Esed, (1900-1992) İslam düşünce sisteminin dönüm noktasında atılım yapmış önemli bir şahsiyettir. İçerisinde bulunduğu zaman dilimi göze alındığında İslam ile tanışıp yetkin ve örnek bir Müslüman seviyesine gelmesi kayda değer bir olaydır. Muhammed Esed gerek yazdığı eserlerle gerekse yaşam biçimi olarak İslam dünyasında önemli bir iz bırakmıştır. İslam'ı tanıma aşamasında her şeyi araştırma ve sorgulama yoluna girmiş akabinde İslam'ı savunan eserler kaleme almıştır. Muhammed Esed, bir ekol veya mezhepten etkilenmekten çok kendi akli unsurlarını kullanarak analiz ve sentez yoluyla doğru bilgiye ve ilme ulaşmayı amaçlamıştır. Batı'dan aldığı entelektüel birikim onu İslam'ı akıl süzgecinden geçirerek daha iyi anlaşılmasına olanak sağlamıştır. İslam'ın bir kültür gibi yaşanmasına karşı çıkarak onun bir dünya görüşü olması gerektiği, Müslümanların ise bu dünya görüşünden ve yaşamından uzaklaşarak dini sadece bir inanma ihtiyacını karşılayan totem gibi yaşamalarına karşı çıkmıştır. Muhammed Esed, ilk eserinden son eserine kadar düşünce tarzını net bir biçimde ifade ederek İslam'ı durgunluktan kurtarmayı hedeflemiştir. Kur'an Mesajı adlı eserinde de İslam'ı bu durgunluktan kurtarmak adına imani meselelere yeni bakış açısı getirerek çağın insanlarına İslam'ı daha iyi kavrama fırsatı sunmuştur. İslam'ı yeniden diriltme amacıyla yazdığı Kur'an Mesajı onun İslam ilkelerini tekdüze anlayışından çıkarıp günün şartlarına ve koşullarına göre yeniden uyarlama amacı gütmüştür. Çalışmamızda Muhammed Esed'in itikadi konulara nasıl yaklaştığını Kur'an Mesajı adlı eseri bağlamında ele alınacaktır. Muhammed Esed'in itikadi konulara yaklaşımı geleneksel müfessirlerden farklı olmakla birlikte bazı konularda ortaklık gösterir. İman, Allah'ın sıfatları, insanın iradesi ve fiilleri, büyük günah, halku'l-kur'an, Rü'yetullah, kader ve kaza vb. meseleler çalışmamızın başlıca konuları olacaktır.
Özet (Çeviri)
Mohammed Assad (1990-1992) was a prominent figure who had a breakthrough in the turning point of the Muslim think-tank. It is notable that, given the time period in which he was in, he met Islam and became a capable and exemplary Muslim. Muhammad al-Assad left a significant mark on the Muslim world, both in his writings and in his way of life. During the process of Islamic recognition, he set out to investigate and interrogate everything, and later wrote works that later accepted him and subsequently advocated for Islam. Mohammed intended to achieve accurate knowledge and wisdom through analysis and synthesis, using his own mental elements rather than being affected by an ancient school or sect. His intellectual accumulation from the West allowed him to understand Islam better by passing it through a mental filter. In defiance of Islam as a culture, his view of the world was opposed to Muslims living like totems, which deviated from this world view and life, only to satisfy the need for a religious faith. From his first work to his last, Mohammed Assad made clear his way of thinking, aiming to save Islam from stagnation. In his message of the Quran, he brought a new perspective on religious matters in order to rid Islam of this recession, giving people of the age a better understanding of Islam. His message of the Quran, which he wrote to resurrect Islam, was intended to remove the principles of Islam from his understanding of the single order and to recreate them according to the circumstances of the day. Our work will focus on the importance of Muhammad Assad in the context of his work, The Qur'an Message. Mohammed Assad's approach to religious matters differs from that of traditional scholars, though he also shares some issues. Faith, the adjectives of God, the will and the verbs of man, the great sin, the people'l-quran, the ruetullah, fate, and accidents will be the main topics of our study.