Diyarbakırlı Mehmet Said Paşa'nın Tabsıratü'l-İnsan eserinin sadeleştirilmesi ve ahlak görüşü
The simplification and examination of the Tabsiratü'l-Human work of Diyarbakırlı Mehmet Said Pasha and moral view
- Tez No: 836319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Diyarbakırlı Mehmet Said Paşa, 19. Yüzyıl' da Osmanlı Dağılma Döneminde yaşamış önemli bir devlet ve ilim adamıdır. Memuriyet hayatında çok yönlülüğü sayesinde farklı alanlarda eserler yazmıştır. Tez çalışmamız, Diyarbakırlı Mehmet Said Paşa'nın hayatı, Ahlak alanında yazdığı Tabsıratü'l-İnsan adlı eserinin sadeleştirilmesi ve eserin incelenip değerlendirilmesinden ibarettir. Bu kapsamda tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Osmanlı dönemi ahlak çalışmaları hakkında bilgiler ve Mehmet Said Paşa'nın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler bulunmaktadır. İkinci bölümde Tabsıratü'l-İnsan eserinin sadeleştirilmesi ve üçüncü bölümde eserin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu tez çalışmasında Diyarbakırlı Mehmet Said Paşa'nın ahlak kavramını nasıl değerlendirdiği ve ahlak hakkında neler düşündüğü anlatılmaya çalışılarak, Ahlak Felsefesine bir katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Said Pasha of Diyarbakır is an important statesman and scientist who lived during the Ottoman Disintegration Period in the 19th century. Thanks to his versatility in his civil service life, he has written works in different fields. Our thesis includes the life of Mehmet Said Pasha of Diyarbakır, the translation of the work Tabsıratü'l-İnsan, which he wrote in the field of Ethics, and the examination and evaluation of the work. In this context, our thesis consists of three main parts. In the first part, information about moral studies in the Ottoman period and there is information about the life and works of Mehmet Said Pasha of Diyarbakır. In the second part, the simplification of the work Tabsıratü'l- İnsan and the third part, the evaluation of the work were made. In this thesis, it is aimed to make a contribution to Moral Philosophy by trying to explain how Mehmet Said Pasha of Diyarbakır evaluated the concept of morality and what he thought about morality.