Zeynizâde Mehmet Hâzık'ın ahlak anlayışı
Zeynizade Mehmet Hazık's understanding of morality
  1. Tez No: 836320
  2. Yazar: MUHAMMET KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇOŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Cumhuriyetin ilanından önce, Osmanlı son dönemlerinde çok sayıda mütefekkir yetişmiştir. Felsefenin birçok alanında eser telif etmiş bu mütefekkirler, özellikle ahlak alanında resmi bir devlet politikası bağlamında çalışmalar yapmışlardır. Zeynizâde Mehmet Hâzık Efendi, Osmanlı'nın son dönemlerinde yetişmiş bir mütefekkir ve düşünürdür. Özellikle ahlak felsefesi alanında yaptığı çalışmalar ve eserleriyle dikkat çeken bir isimdir. Onun, ahlak felsefesini rasyonel ve bütüncül bir perspektifle ele alması ve akli temellere dayanması, Zeynizâde Mehmet Hâzık'ı diğer düşünürlerden ayıran önemli bir özelliktir. Zeynizâde Mehmet Hâzık Efendi'nin eserleri, o dönemdeki eğitim kurumlarında ders kitabı olarak okutulacak kadar değerli görülmüştür. Tezimizde Zeynizâde Mehmet Hâzık'ın hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri hakkında öncelikle bilgi verilmiştir. Zeynizâze, Ahlak alanında ele aldığı konuları sistematik bir şekilde işlemiş ve düşüncelerini açık ve anlaşılır bir şekilde ifade etmiştir. Onun ahlak alanındaki görüşlerini özellikle Malumat-ı Medeniye ve Ahlakiye, Malumat-ı Medeniye (Vazaif-i Vataniye) ve Terbiye adlı eserleri çerçevesinde ele aldık. Zeynizâde'nin ahlak görüşlerini klasik ahlak felsefesi bağlamında değerlendirdik. Değerlendirmelerimiz esnasında farklı ahlak görüşleriyle karşılaştırmalar yaptık.
Özet (Çeviri)
Before the proclamation of the Republic, numerous intellectuals emerged in the late periods of the Ottoman Empire. These thinkers produced works in various fields of philosophy and particularly engaged in the study of ethics as an official state policy. Zeynizâde Mehmet Hâzık Efendi, who lived during the final years of the Ottoman Empire, was one of these intellectuals and philosophers. He garnered attention for his works and studies in the field of moral philosophy. One significant aspect that sets Zeynizâde Mehmet Hâzık apart from other thinkers is his rational and comprehensive approach to moral philosophy, grounded in intellectual foundations. Zeynizâde Mehmet Hâzık Efendi's works were considered valuable enough to be used as textbooks in educational institutions of the time. In our thesis, we initially provide information about Zeynizâde Mehmet Hâzık's life, scholarly personality, and his works. Zeynizâde systematically addresses topics in the field of ethics, expressing his thoughts in a clear and understandable manner. We examine his moral views, particularly within the framework of his works“Malumat-ı Medeniye ve Ahlakiye,”“Malumat-ı Medeniye (Vazaif-i Vataniye),”and“Terbiye.”We evaluate Zeynizâde's moral views within the context of classical moral philosophy and make comparisons with different ethical perspectives during our assessments.