Okul öncesi eğitimde bütünleştirilmiş Türkçe ve fen etkinliklerinin çocukların çevre algısına etkisi
The effect of integrated Turkish and science activities in pre-school education on children's environmental perception
  1. Tez No: 836331
  2. Yazar: SEMRA SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR, DOÇ. DR. BURCU ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde bütünleştirilmiş Türkçe ve fen etkinliklerinin çocukların çevre algısına etkisini belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Karma yöntemin nitel boyutunda fenomenolojik desen, nicel boyutunda ise yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini deney grubunda 10 çocuk, kontrol grubunda 10 çocuk olmak üzere 20 çocuk oluşturmaktadır. Deneysel işlemin ilk aşaması olarak deney ve kontrol grubundaki çocuklarda bir çevre resmi çizmeleri istenmiş ve çocuklarla yaptıkları çizimler hakkında birebir görüşmeler yapılmıştır. Çizimler Bir Çevre Çiz Test Rubriği (Draw An Environment Test-Rubric, DAET-R) ile değerlendirilmiş ve ilgili rubrik sarı ve mavi renk tonları ile nitel hâle evrilmeye çalışılmıştır. Ayrıca çocukların rubrik puanları SPSS 23 paket programına aktarılmış ve gerekli analizler yapılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında deney grubuna 9 tane bütünleştirilmiş Türkçe ve fen etkinliği 9 hafta süresince uygulanmıştır. Her etkinlikte farklı bir resimli çocuk kitabı kullanılmış ve etkinlik bu kitaplar çerçevesinde geliştirilmiştir. Kontrol grubu ise okul öncesi eğitim programında yer alan günlük eğitim akışlarına devam etmiştir. Deneysel kısmın son aşaması olarak deney ve kontrol grubundaki çocuklardan tekrar bir çevre resmi çizmeleri istenmiş ve çizimlerle ilgili çocuklarla birebir görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, resimli çocuk kitapları ile geliştirilen bütünleştirilmiş Türkçe ve fen etkinliklerinin uygulandığı deney grubundaki çocukların çevre algılarındaki değişimin kontrol grubundaki çocuklara göre geliştiği ve daha belirgin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of integrated Turkish and science activities on children's perception of the environment in the preschool period. To achieve this aim, mixed method was used in the research. The phenomenological design was used in the qualitative dimension of the mixed method, and the quasi-experimental design was used in the quantitative dimension. The sample of the study consists of 20 children, 10 children in the experimental group and 10 children in the control group. As the first stage of the experimental process, the children in the experimental and control groups were asked to draw a picture of the environment, and one-on-one interviews were conducted with the children about the drawings they made. The drawings were evaluated with the Draw An Environment Test-Rubric (DAET-R) and the related rubric was tried to be transformed into a qualitative one with yellow and blue colour tones. In addition, the children's rubric scores were transferred to the SPSS 23 package program and the necessary analyzes were made. In the application part of the research, 9 integrated Turkish and science activities were applied to the experimental group for 9 weeks. A different children's picture book was used in each activity and the activity was developed within the framework of these books. Conversely, the control group continued the daily education flows in the preschool education program. As the last stage of the experimental part, the children in the experimental and control groups were asked to draw a picture of the environment again, and one-on-one interviews were held with the children about the drawings. As a result of the research, it was determined that the change in the environmental perceptions of the children in the experimental group, in which the integrated Turkish and science activities developed with the children's picture books were applied, developed and were more pronounced than the children in the control group.