Okul öncesi öğretmenlerinin bütünleştirilmiş fen ve matematik etkinliklerine ilişkin pedagojik yeterliliklerinin pedagojik inançları açısından incelenmesi
Examining the pedagogical competencies of preschool teachers regarding integrated science and mathematics activities in terms of their pedagogical beliefs
  1. Tez No: 877672
  2. Yazar: TUĞÇE BÜŞRA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Erken çocukluk döneminde, çocuklar temel bilimsel süreç becerilerinin büyük bir çoğunluğunu bütünleştirilmiş fen ve matematik etkinlikleri aracılığıyla kazanırlar. Bu etkinlikler aracılığıyla kazanılan beceriler yaşamlarının ilerleyen dönemlerini de etkilemektedir. Erken çocukluk döneminde okul öncesi öğretmenleri, çocukların bütünleştirilmiş fen ve matematik etkinliklerine maruz kalmasında en önemli rol oynayan kişidir. Öğretmenlerin bu konu alanlarına ilişkin olarak sergiledikleri tutum ve davranışlar doğrudan çocuğa yansımaktadır. Bu bağlamda okul öncesi öğretmenlerinin pedagojik inançları ile fen ve matematik alanlarını bütünleştirip uygulayabilmeleri arasında pozitif bir ilişki olduğu söylenebilir. Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin bütünleştirilmiş fen ve matematik etkinliklerine ilişkin pedagojik yeterliklerinin pedagojik inançlarını nasıl etkilediğini keşfetmektir. Araştırmanın ikincil amacı ise okul öncesi öğretmenlerinin pedagojik inançlarının düzeyini belirlemek ve bu inançların kıdem ve çalıştıkları grubun yaş düzeyi değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektir. Araştırmanın katılımcı grubu 2023-2024 eğitim yılı döneminde İstanbul ilinde, İl Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı 54 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Karma bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Katılımcı grubu amaçlı örneklem yöntemlerinden biri olan ölçüt örneklemeye göre belirlenmiştir. Araştırmaya katılım sağlayan 54 okul öncesi öğretmenine Pedagojik İnanç Sistemleri Ölçeği (PİSÖ) uygulanmıştır. Ardından elde edilen sonuçlara göre alt örneklem belirlenerek alt pedagojik profil ve üst pedagojik profile sahip olmak üzere toplamda 10 öğretmenden iki grup oluşturulmuştur. Oluşturulan alt ve üst gruplara bütünleştirilmiş fen ve matematik etkinliklerine ilişkin Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları yöneltilerek okul öncesi öğretmenleriyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan nitel veriler tümevarımsal içerik analizi ile analiz edilmiştir. Analizlerin tamamı okuyucu için anlaşılır hale getirilmiştir. Bulgular, okul öncesi öğretmenlerinin benzer kavramlara atıf yaptıklarını göstermiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri, bütünleştirilmiş fen ve matematik etkinliklerine ilişkin olarak ortak paydada buluşmuştur. Pedagojik İnançlar Sistemi Ölçeği'nden elde edilen sonuçlara göre tüm öğretmenler ortalama üstünde bir puan almıştır. Yani alt pedagojik profile sahip öğretmenler aslında ortalama üzerinde bir pedagojik yeterliliğe sahiptir. Yarı Yapılandırılmış Görüşme Sorularına verilen cevaplar doğrultusunda alt pedagojik profile sahip öğretmenler bütünleştirilmiş fen ve matematik etkinliklerini uygulama konusundaki yetersizliklerinin nedenini kurumsal ve sistemsel bariyerlere dayandırırken üst pedagojik profile sahip öğretmenler ise bu konu alanındaki yetersizliğin nedenini kendilerinde gördükleri tespit edilmiştir. Her iki öğretmen grubu da bütünleştirilmiş fen ve matematik etkinliklerinin önemine atıf yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
During early childhood, children acquire the majority of basic science process skills through integrated science and mathematics activities. The skills gained through these activities also affect the later periods of their lives. In early childhood, preschool teachers are the people who play the most important role in exposing children to integrated science and mathematics activities. The attitudes and behaviors of teachers regarding these subject areas directly reflect on the child. In this context, it can be said that there is a positive relationship between the pedagogical beliefs of preschool teachers and their ability to integrate and apply science and mathematics fields. The purpose of this research is to explore how preschool teachers' pedagogical competencies regarding integrated science and mathematics activities affect their pedagogical beliefs. The secondary aim of the research is to determine the level of pedagogical beliefs of preschool teachers and to determine whether these beliefs differ significantly according to the variables of seniority and age level of the group they work in. The participant group of the research consists of 54 preschool teachers affiliated with the Provincial Ministry of National Education in Istanbul during the 2023-2024 academic year. A mixed research method was used. The participant group was determined according to criterion sampling, one of the purposeful sampling methods. Pedagogical Belief Systems Scale (PISS) was applied to 54 preschool teachers who participated in the research. Then, according to the results obtained, the subsample was determined and two groups of 10 teachers in total were formed, with a lower pedagogical profile and an upper pedagogical profile. Preschool teachers were interviewed by asking semi-structured interview questions regarding integrated science and mathematics activities to the upper and lower groups. The qualitative data obtained were analyzed with inductive content analysis. All analyzes have been made understandable for the reader. Findings showed that preschool teachers referred to similar concepts. Preschool teachers' opinions found common ground regarding integrated science and mathematics activities. According to the results obtained from the Pedagogical Beliefs System Scale, all teachers received a score above average. That is, teachers with a lower pedagogical profile actually have an above-average pedagogical competence. In line with the answers given to the semi-structured interview questions, it was determined that teachers with a lower pedagogical profile attributed the reason for their inadequacy in implementing integrated science and mathematics activities to institutional and systemic barriers, while teachers with a higher pedagogical profile considered themselves the reason for their inadequacy in this subject area. Both groups of teachers referred to the importance of integrated science and mathematics activities.