Sosyal medyada kişisel verilerin korunması sorunu
The issue of personal data protection in social media
- Tez No: 836375
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇOTUKSÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sosyal medya, hemen her kişinin hayatında yeri olan, toplumsallığın bir biçimi olarak toplumla etkileşen ve onu birçok yönden etkileme ve değiştirme gücüne sahip kendine özgü biçimi, dili ve farklı işlevleri olan bir araç haline gelmiştir. Sosyal medya platformları, kullanıcıların kişisel verilerini toplamaktadır. Bu verileri kaydedip işlemekte ve üçüncü taraflarla paylaşarak çıkar sağlamaktadırlar. Bireyler de kendileri için bir gereksinim haline gelen sosyal medya kullanımı sırasında özel yaşamlarıyla ilgili pek çok veriyi gönüllü olarak paylaşmaktadır. Çağımızda, artık hiçbir şeyin gizlenemeyeceğine ve mahremiyetin giderek olanaksızlaştığına dair görüşler öne çıkmaktadır. Tez çalışmamızın amacı, sosyal medyada gönüllü olarak veya yeterince bilgi sahibi olmadan aktarılan ve kaydedilen kişisel verilerin, bireyler için yaratacağı riskleri ve söz konusu verilerin kullanılması durumunda toplumu etkileyecek sorunları belirlemek; ayrıca sadece yasal düzenlemelerin tek başına bu bağlamdaki tüm sorunları çözümlemede ve çözüme kavuşturmada yeterli olamayacağını savunarak sorunu ele almada felsefi-etik yaklaşımın önemini ortaya koymaktır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kişisel veri kavramı açıklandıktan sonra kişisel verilerin korunması hakkının tarihsel gelişimine değinilmiştir. Kişisel verilerin korunması hakkının diğer temel hak ve özgürlüklerle ilişkisi belirtilerek bir insan hakkı olarak kişisel verilerin korunması konusu ele alınmıştır. Ayrıca kişisel verilerin korunmasıyla ilgili hukuki düzenlemeler hakkında bilgi verilip hukuki çerçeve belirlenmiştir. İkinci bölümde, sosyal medya kavramı ve bu olgunun ortaya çıkışıyla gelişiminin tarihi üzerinde durulmuştur. Bazı medya platformlarına ait gizlilik politikaları hakkında bilgi verilmiştir. Kişisel verilerin işlenmesinin gereğini ve bu verilerin korunmasındaki riskleri yaratan nedenlerden büyük veri teknolojisi ve veri madenciliği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm, ana problemin açımlandığı kısımdır. Sosyal medyada kişisel verilerin korunması ihtiyacı, temel hak ve özgürlükler bağlamında incelenmiş ve veri gizliliğinin sağlanmasında alınması gereken önlemler hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak hukuki düzenlemelerin dışında bu konuda ortaya çıkan ve çıkabilecek hak ihlallerinin önlenmesinde çok büyük bir işleve sahip olan, toplumun konuyla ilgili bilinçlenme edimi gerçekleştirilirken temele alınması gereken insan hakları bilgisiyle etik konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media has become a tool with its own distinct shape, vocabulary, and functions that has a place in practically everyone's life, interacts with society as a type of sociality, and has the ability to affect and modify it in a variety of ways. Social media networks collect personal information about users. They collect, handle, and distribute/share this data with third parties for their own interests. Individuals freely share a considerable quantity of information about their personal lives on social media, which has become an essential aspect in their everyday lives. There are some who believe that nothing can be hidden anymore and that privacy is getting increasingly difficult. The aim of our thesis is to identify the risks that personal data shared and recorded in social media, voluntarily or without sufficient information, may pose to individuals and the problems that will affect society in case of the use of such data; and also to show the importance of the philosophical-ethical approach in addressing the problem, arguing that legal regulations alone are not sufficient to solve and resolve all the problems in this context. The research consists of three sections. In the first part, after explaining the concept of personal data, the historical development of the right to protection of personal data is mentioned. The relationship between the right to protection of personal data and other fundamental rights and freedoms is stated and the protection of personal data as a human right is discussed. In addition, information about the legal regulations on the protection of personal data is given and the legal framework is determined. In the second section, the concept of social media and the history of the emergence and development of this phenomenon are emphasized. Information about the privacy policies of some media platforms is given. The necessity of processing personal data and the reasons that create risks in the protection of this data, big data technology and data mining are emphasized. The third chapter is the part where the main problem is explained. The need for the protection of personal data in social media is analyzed in the context of fundamental rights and freedoms and information is given about the measures to be taken to ensure data privacy. Finally, apart from legal regulations, the issue of ethics is discussed with the knowledge of human rights, which has a great function in preventing the violations of rights that have arisen and may arise in this regard, and which should be taken as a basis while raising awareness of the society on the subject.