Batı resminde ameliyat teması
The theme of surgery in Western painting
- Tez No: 836374
- Danışmanlar: DOÇ. BURÇİN ERDİ ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Rönesans öncesi dönemlerde tıp ve sanat ilişkisini konu alan eserler oldukça kısıtlıdır. Bu döneme ait çalışmalar genellikle tıbbi müdahalelerin veya tedavi yöntemlerinin tasvir edildiği çizimlerden oluşmaktadır. Ancak Rönesans dönemi, aydınlanma hareketlerinin etkisiyle tıp ve sanat alanları arasındaki ilişkide önemli bir dönüşümü beraberinde getirmişti. Bu dönemde insan anatomisi üzerine yapılan çalışmalarda büyük bir ilerleme gözlemlenmektedir. Bu gelişme, tıbbi çalışmaları içeren sanat eserlerinin ortaya çıkmasının önünü açtı. Özellikle ameliyat sahneleri, kadavra incelemeleri ve cerrahi müdahalelerin detaylı bir şekilde betimlendiği sanat eserlerinde artış görülmektedir. 19. yüzyılın ortalarına gelindiğinde ise anestezinin keşfi, cerrahi müdahalelerde büyük ilerlemelerin önünü açtı. Anestezinin kullanımıyla ameliyatlar daha az ağrılı hale geldi ve bu da cerrahi işlemlerin daha karmaşık ve uzun süreli olmasına olanak sağladı. Bu dönemde cerrahlar, daha önce mümkün olmayan şekillerde hastalıklara müdahale etmeye başladı. Bu tıbbi gelişmeler, sanat alanını da etkiledi ve ameliyat temalı eserlerin doğmasına neden oldu. Bu tez çalışması, batı resim sanatında ameliyat temalı sanat eserlerinin incelenmesini konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the periods preceding the Renaissance, works focusing on the relationship between medicine and art were rather scarce. The endeavors of this era primarily consisted of depictions portraying medical interventions or treatment methodologies. However, the Renaissance period witnessed a significant transformation in the interplay between medicine and art, largely influenced by the Enlightenment movements. This era marked a notable advancement in the studies related to human anatomy. This progress paved the way for artistic creations that encapsulated medical themes. Particularly, there was an increase in artistic works detailing scenes of surgeries, cadaver examinations, and intricate surgical procedures. By the mid-19th century, the discovery of anesthesia brought about a substantial revolution in surgical practices. The utilization of anesthesia rendered surgeries less painful, thereby enabling more complex and prolonged surgical procedures. Surgeons during this period began to intervene in ailments in ways previously deemed unfeasible. This medical breakthrough also left its mark on the realm of art, leading to the emergence of artworks centered around surgical themes. The focal point of this thesis work resides in the examination of artworks within the Western tradition of painting that revolve around the theme of surgery.