Çocuklarda farklı spor branşlarının fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effect of different sports branches on physical fitness parameters in children
  1. Tez No: 836381
  2. Yazar: AYDIN ARSLANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, genel özellikleri birbirinden farklı olan basketbol, yüzme ve karate spor branşlarında aktif olarak antrenman yapan 12-14 yaş aralığındaki erkek sporcuların bazı fiziksel uygunluk parametrelerindeki farklılıkları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 12-14 yaşları arasında en az bir yıldır basketbol (n=15), karate (n=15) ve yüzme (n=15) spor branşlarında düzenli antrenman yapan sporcular ile düzenli spor yapmayan (n=15) erkek çocuklar katılmıştır. Araştırmada boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümünden sonra veri toplama yöntemi olarak Eurofit Test Bataryasının bazı testleri kullanılmıştır. Bunlar flamingo denge testi, disklere dokunma testi, otur-eriş esneklik testi, durarak uzun atlama testi, el kavrama kuvveti testi, 30 sn. mekik testi, bükülü kol ile asılma testi, 10 x 5 m mekik koşusu testinden oluşmuştur. Deneklere testlerde uygulanacak ölçüm araçları hakkında gereken bilgiler verilmiş, testlerde kullanılacak ekipmanlar tanıtılmış ve yüksek performans göstermeleri amacıyla test sırasında motivasyonları sağlanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğinin sınaması Shapiro-Wilk testi ile yapılmıştır. Normal dağılım gösterdiği anlaşılan verilere parametrik testlerden One-way ANOVA yapılmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark olduğundan bu farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Tukey HSD testi kullanılmıştır ve anlamlılık derecesi 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the differences in some physical fitness parameters of male athletes between the ages of 12-14, who are actively training in basketball, swimming and karate sports branches, whose general characteristics are different from each other. Athletes between the ages of 12-14 who have been training regularly in basketball (n=15), karate (n=15) and swimming (n=15) sports branches for at least one year and boys who do not do regular sports (n=15) participated in the study. In the study, some tests of the Eurofit Test Battery were used as a data collection method after measuring height and body weight. These are flamingo balance test, disc touch test, sit-reach flexibility test, standing long jump test, hand grip strength test, 30 sec. It consisted of the shuttle test, the bent-arm hanging test, and the 10 x 5 m shuttle run test. The subjects were given the necessary information about the measurement tools to be applied in the tests, the equipment to be used in the tests was introduced, and their motivation was provided during the test in order to show high performance. SPSS 21.0 package program was used in the statistical analysis of the data. The test of whether the data showed a normal distribution was made with the Shapiro-Wilk test. One-way ANOVA, one of the parametric tests, was performed on the data that were found to have a normal distribution. Since there was a significant difference between the groups, the Tukey HSD test was used to determine between which groups this difference was and the significance level was accepted as 0.05.