İdrar yolu enfeksiyonu hastalarından Citrobacter spp türlerinin izolasyonu ve tanımlanması
Isolation and identification of Citrobacter spp from urinary tract infection patients
- Tez No: 836413
- Danışmanlar: PROF. DR. ORAL DÜZDEMİR, PROF. DR. IKRAM ABBAS ABOUD AL-SAMARRAAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Citrobacter freundii, Enterobacteriaceae familyasına ait Gram negatif bir bakteridir. Fakültatif bir anaerob olan bu bakteri hem aerobik hem de anaerobik koşullarda hayatta kalabilmektedir. Citrobacter freundii, insanlarda normal bağırsak mikrobiyotasının bir parçasıdır, ancak fırsatçı hale gelebilmekte, idrar yoluna girerek belirli koşullar altında enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; idrar yolu enfeksiyonu olan hastaların idrar kültürlerinden Citrobacter spp türlerinin izole edilerek, tanımlanması ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesidir. Araştırmada cinsiyet (erkek/kadın) ve yaş gruplarına (18-25, 26-33, 34-41), diyabet olma ya da olmama durumuna göre sınıflandırılan 100 katılımcıdan idrar örnekleri alınmıştır. Hastalar ayrıca böbrek taşı olan ve olmayan olarak ta ikiye ayrılmış, cinsiyet ve yaş grubuna göre de toplam bakteri sayısı bu her iki grup için tanımlayıcı istatistikler (ortalama ve standart sapma) yardımıyla belirlenmiştir. Citrobacter freundii'nin moleküler olarak tanımlanması için de DNA ekstraksiyonu, ERIC-PCR analizi, 16S rRNA gen dizisi analizi ve üreaz geni tespiti gerçekleştirilmiştir.“Yaş”değişkeninin toplam bakteri sayısı üzerinde önemli bir etkisi olduğu tespit edilmiştir (p < 0.015).
Özet (Çeviri)
Citrobacter freundii is a Gram-negative bacterium belonging to the Enterobacteriaceae family. This bacterium is a facultative anaerobe. It can survive in both aerobic and anaerobic conditions. Citrobacter freundii is part of the normal gut microbiota in humans, but can become opportunistic, entering the urinary tract and causing infections under certain conditions. The aim of this study is to isolate and identify Citrobacter spp species from urine cultures of patients with urinary tract infection and to determine their antibiotic susceptibility. In this study, urine samples were taken from 100 participants classified according to gender (male/female), age groups (18-25/ 26-33/ 34-41) and whether the patients are diabetic or not. The patients were also divided into two groups: those with and without kidney stones. The total number of bacteria according to gender and age group was determined using descriptive statistics (mean and standard deviation) for both groups. The molecular identification of Citrobacter freundii was carried out using DNA extraction, ERIC-PCR analysis, 16S rRNA gene sequence analysis and urease gene detection. It was found that the variable“age”had a significant effect on the total number of bacteria (p < 0.015). This result shows that age has an effect on the total number of bacteria regardless of gender.