Uluslararası hukuk perspektifinden Avrupa Birliği'nin arktik politikası
The European Union's arctic policy from the perspective of international law
- Tez No: 836444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İklim değişikliği, hem Arktik'te yaşayan insanların yaşam şartlarını zorlaştırıp kültürlerini tehdit etmekte, hem de bölgenin hassas çevre ve ekosistemi için risk oluşturmaktadır. Diğer yandan, Arktik bölgesindeki buzulların erimesi ile bölgedeki potansiyel kaynaklar ve ulaşım yolları her geçen gün daha dikkat çekici hale gelmektedir. Günümüzde Arktik bölgesinin hukuki rejimi Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne göre belirlenmektedir. Arktik bölgesi genel olarak bir açık deniz olarak kabul edilmekle beraber, bölgeye kıyısı olan Kanada, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka ve Norveç'in de Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca Arktik Okyanusu üzerinde birtakım hak, yetki ve yükümlülükleri bulunmaktadır. Geçmişte kıyı devletleri arasında Arktik bölgesi üzerindeki hak ve yetkilerine ilişkin çeşitli uyuşmazlıklar yaşanmış olsa da günümüzde bu uyuşmazlıkların büyük bir kısmı çözülmüştür. Arktik bölgesinde bulunan sekiz devletten üçünün (İsveç, Danimarka ve Finlandiya) Avrupa Birliği'ne üye olması ve ikisinin (Norveç ve İzlanda) Avrupa Ekonomik Alanı'nda olması nedeniyle bölge halkının yaşam standartları, Arktik çevresinin ve ekosisteminin korunması ve potansiyel kaynakların kullanım durumu Avrupa Birliği'ni de yakından ilgilendirmektedir. Avrupa Birliği, 2007 yılından itibaren Arktik politikasını geliştirmekte olup, en son 2021 yılında Arktik politikasını güncellemiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change not only makes difficult the living conditions of the people living in the Arctic and threatens their culture, and also poses a risk to the sensitive environment and ecosystem of the region. On the other hand, with the melting of the glaciers in the Arctic region, the potential resources and transportation routes in the region are becoming more remarkable. Today, the legal regime of the Arctic region is determined according to the United Nations Convention on the Law of the Sea. Although it is considered that the Arctic region predominantly consists of high seas; Canada, Russia, the USA, Denmark, and Norway, which have coasts to the region, also have certain rights, authority, and obligations on the Arctic Ocean by the United Nations Convention on the Law of the Sea. Even though there have been various disagreements between the coastal states regarding their rights and authority over the Arctic region in the past, most of these have been resolved today. Since three of the eight states in the Arctic region (Sweden, Denmark, and Finland) are members of the European Union and two (Norway and Iceland) are in the European Economic Area, the living standards of the people of the region, the protection of the Arctic environment and ecosystem and the use of potential resources are also closely related to the European Union. The European Union has been developing its Arctic policy since 2007, and it published its new Arctic policy in 2021.