Eğitim işletmelerinde kurumsal kaynak planlaması (ERP) sisteminin tasarlanması ve uygulanması
Design and implementation of Enterprise Resource Planning (ERP) system in educational enterprises
- Tez No: 836455
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Eğitim işletmelerinde Enterprise Resource Planning (ERP) sistemi tasarımı ve uygulaması, kurumların işlemlerini optimize etmeyi ve verimliliği artırmayı hedefleyen giderek yaygınlaşan bir uygulamadır. Bu tez, örnek bir yabancı dil eğitim şirketinde bir ERP sistemi tasarımı ve uygulamasına odaklanmaktadır. Çalışma, şirketin ERP uygulama sürecini, sistem seçimini, uygulamayı ve eğitimi, finansal yönetimi, insan kaynaklarını, öğrenci hizmetlerini ve akademik işleri de içeren çeşitli işlevler üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bulgular, eğitim işletmelerinde ERP sistemi uygulamasının, veri yönetimini iyileştirme, iş birliğini artırma ve karar verme sürecini geliştirme gibi önemli faydalar sağlayabileceğini göstermektedir. ERP sistemi, öğrenci kaydı ve kayıt gibi manuel süreçleri otomatikleştirmiştir ve önemli zaman ve maliyet tasarrufları sağlamıştır. Ayrıca, sistem, şirketin operasyonlarına gerçek zamanlı görünürlük sağlamış, yöneticilerin bilinçli kararlar almalarına ve kritik olmadan önce sorunları ele almalarına yardımcı olmuştur. Sonuç olarak, bu tez, ERP sistemi tasarımının ve uygulamanın, yabancı dil eğitim şirketleri gibi eğitim işletmelerinde, işletme verimliliğini, öğrenci hizmetlerini ve finansal performansı artırabileceğini göstermektedir. Ancak, başarılı bir uygulama, zorlukları aşmak ve sistemin şirketin özel ihtiyaçlarına ve hedeflerine uygun olmasını sağlamak için dikkatli planlama, iletişim ve eğitim gerektirir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) system design and implementation in educational institutions is an increasingly prevalent practice aimed at optimizing processes and enhancing efficiency. This thesis focuses on the design and implementation of an ERP system in a foreign language education company. The study investigates the impact of the ERP application process, system selection, implementation and training, financial management, human resources, student services, and academic affairs on various functions within the company. The findings of this research contribute to the understanding of ERP systems in the context of educational enterprises and provide insights into their potential benefits and challenges. The findings suggest that the implementation of an ERP system in education businesses can lead to significant benefits, such as improved data management, increased collaboration, and enhanced decision-making. The ERP system has enabled the company to automate manual processes, such as student enrollment and registration, resulting in significant time and cost savings. Moreover, the system has provided the company with real-time visibility into its operations, allowing managers to make informed decisions and take proactive steps to address issues before they become critical. Overall, this thesis demonstrates that the design and implementation of an ERP system can have a positive impact on education businesses, such as foreign language training companies, by improving operational efficiency, student services, and financial performance. However, successful implementation requires careful planning, communication, and training to overcome the challenges and ensure that the system meets the company's unique needs and objectives.