Evaluating the level of Information and Communication Technology (ICT) adoption in İzmir agricultural cooperatives
İzmir tarım kooperatiflerinde Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) özümseme düzeyinin değerlendirilmesi
- Tez No: 836454
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÜÇDOĞRUK GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tarımsal kooperatifler tarımda faaliyetlerin sürdürülmesinde aktif bir rol oynamaktadır. Kooperatifler çiftçilere ürünlerini yetiştirme ve satma konusunda pazar bilgisi ve ekipman yardımı açısından teknolojik altyapı ile destek sağlamaktadır. Kooperatiflerin bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) kullanımı ve benimsenmesi, çiftçilere daha faydalı hizmetler sunmalarını sağlamakta ve e-ticarete yönelimlerini hızlandırmaktadır. Kooperatif çalışanlarının teknolojiye adaptasyon düzeyleri kooperatif faaliyetlerinin etkin yürütülmesinde ve çiftçi-kooperatif bağının güçlenmesinde belirleyici bir faktördür. Bu çalışma tarımsal kooperatiflerde çalışanların BİT kullanım düzeylerini değerlendirerek çiftçilerin ticari faaliyetleri üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. İzmir'de bulunan tarımsal kooperatiflerden elde edilen bir örneklemle kooperatiflerin e-ticaret bağlantıları, ürün ölçekleri, BİT kullanım yeterlilikleri ve demografik yapıları incelenmiştir. Çalışmada, tarımsal kooperatiflerde BİT kullanımının tarımsal kazançlar ve pazarlara erişim üzerindeki etkisini ortaya koymak için BİT kullanımı endeksi oluşturulmuştur. Sonuçlar etkin BİT kullanımı ile beraber artan e-ticarete yönelimlerin ekonomik açıdan önemli avantajlar sağladığına işaret etmektedir. Teknolojiye adaptasyonun tarımsal faaliyetlerde ve kooperatiflerle bağlantıları güçlendirmede ayrıştırıcı unsurları tarımsal politikalarda dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Agricultural cooperatives play an active role in maintaining agricultural activities. They support farmers with technological infrastructure in terms of market information and equipment assistance in growing and selling their products. The adoption and use of information and communication technologies (ICT) in cooperatives enable them to provide more beneficial services to farmers and accelerate their orientation to e-commerce. The adoption level of cooperative members and employees to technology is a determining factor in the effective execution of cooperative activities and the strengthening of the farmer-cooperative connection. This study evaluates the level of ICT usage of employees in agricultural cooperatives and determines the effects of technology on their commercial activities. We will examine e-commerce connections, product scales, ICT usage competencies, and demographic structures of the cooperatives with a sample obtained from İzmir agricultural cooperatives. In this study, an ICT usage index was created to reveal the impact of ICT usage on agricultural earnings and access to markets in agricultural cooperatives. The results indicate that the transition to e-commerce by enhancing ICT usage provides significant economic advantages for agricultural cooperatives. The adoption of ICT usage should be considered in agricultural activities in terms of sustainable agriculture and increasing the effectiveness of cooperatives on the farmers.