Donma çözünme süreçlerinin toprağın agregat stabilitesi üzerine etkisi
Freezing-thawing effect on aggregate stability of soil
  1. Tez No: 83647
  2. Yazar: FERHAN FAYETÖRBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Agregat stabilitesi, toprağın dağılmaya ve taşınmaya karşı direncini belirleyen önemli bir strüktürel özelliktir. Toprakların strüktürel durumunu etkileyen süreçler arasında yer alan donma-çözülme olayları toprağın agregat stabilitesini, toprak tipi ve özelliklerine bağlı olarak olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu çalışma; değişik nem içeriklerinde farklı donma sıcaklığı ve sürelerince donma- çözülme olaylarına maruz bırakılan toprakların agregat stabilitelerindeki değişimleri tesbit etmek, donma-çözülme süreçlerinin agregat stabilitesi üzerindeki etkilerini belirlemek ve toprağın çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri ile agregat stabilitesi arasındaki ilişkileri ortaya koyabilmek amacıyla yürütülmüştür. Donma-çözülme süreçlerinin etkinliği, farklı ana materyalden oluşmuş 4 farklı toprak örneği, 3 farklı agregat büyüklüğü (0.0-1.0 ; 1.0-2.0 ve 2.0-4.0 mm), 3 farklı nem düzeyi (HK, TK ve 0.9 x SN), 2 faklı donma sıcaklığı (-4 ve -18 °C) ve 3 farklı donma- çözülme sayısı (3, 6, 9 kez) etkisinde faktöriyel deneme düzeninde incelenmiştir. Araştırma sonuçları, donma-çözülme süreçlerinin agregat stabilitesi üzerinde genellikle bozucu etki yaptığını, deneme konusu topraklar arasında önemli farklılıklar bulunduğunu ve donma-çözülmenin agregat stabilitesi üzerine etkisinin toprağın başlangıç agregasyon durumu, donma anında toprağın sahip olduğu nem içeriği, donma- çözülme süreç sayısı ve donma sıcaklığı tarafından önemli derecede etkilendiğini ortaya koymaktadır. Agregat stabilitesi ile incelenen toprak özelliklerinden kil içeriği, silt içeriği, organik madde içeriği ve katyon değişim kapasitesi arasında önemli pozitif, kum içeriği ve pH ile ise önemli negatif ilişkiler tespit edilmiştir. Kireç içeriği ve değişebilir sodyum içeriği ile agregat stabilitesi arasında önemli bir ilişki kaydedilememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aggregate stability, as an important structural property of soil, defines soil's resistance against water and mechanical forces. Freezing and thawing processes affect on aggregate stability positively or negatively depending on soil type and characteristics. This study was undertaken to determine the effect of freezing and thawing processes on aggregate stability of soil formed on different parent material, and to define the relationships between aggregate stability and soil physical and chemical properties. The experimental design was factorial with 4 soils, 3 aggregate sizes (0.0-1.0 ; 1.0-2.0 and 2.0-4.0 mm), 3 soil moisture levels (air dry, field capacity and 0.9 x saturation), 2 freezing temperature (-4 and -18 °C) and 3 freezing-thawing cycles (3, 6, 9). Results of this study indicated that freezing-thawing processes generally decreased initial aggregate stability of soils. Aggregate stability of soil was significantly affected by the soil type, initial aggregation status, soil moisture at freezing, freezing-thawing numbers and freezing temperature. There were statistically significant positive correlations between aggregate stability and clay content, silt content, organic matter content and cation exchange capacity of soils studied. Negative correlations were obtained between aggregate stability and sand content and soil reaction (pH). However, there were no significant correlations between aggregate stability and lime content and exchangeable sodium percentage. ?e/,-;.- i '^H'.'çty..., ;>