Pasinler-Esendere volkanik tüf kumunun harç yapımında kullanılabilirliğinin araştırılması
The Usage availability of Pasinler-Esendere volcanic tuff sand in mortar making
  1. Tez No: 83648
  2. Yazar: ABDULKADİR KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yapılarda, kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikleri bilinmeyen malzemelerin, taşıyıcı ve detay elemanı yapımında kullanılması sonucunda, onarılması güç ve pahalı hasarlar meydana gelmektedir. Pasinler/Esendere (Badicivan) köyü yakınındaki ocaklardan elde edilen volkanik tüf kumu, teknik özellikleri bilinmeden, uzun zamandır yapılarda duvar ve sıva harcı yapmak maksadıyla kullanılmaktadır. Bu malzemenin harç yapımında kullanılabilirliğinin araştırılması, çalışmanın konusunu teşkil etmiştir. Araştırma sonucunda, söz konusu malzemenin en uygun kullanım olanakları belirlenebilecektir. Anonymous (1977 d)' de, verilen A,B,C,D,E sınıfındaki, kum: çimento: kireç karışımından oluşan harçların standart karışım oranlarına ilaveten, araştırılmasında fayda görülen farklı oranlardaki volkanik tüf kumu ve bağlayıcı karışımlarının, kuru ve yaş birim hacim ağırlık, kıvam ve su tutma, taze harcın su muhtevası tayini deneyleri yapılmıştır. Anonymous (1977 c)'ye göre, volkanik tüf kumunun elek analizi yapılmış, ince madde oranı ve dona dayanıklılık derecesi tayin edilmiştir. Ayrıca A,B,C,D,E sınıfı harçlarda, volkanik tüf kumunun harç dayanımına ve diğer harç özelliklerine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen bulguların standartlarda ve literatürde verilen değerler ile kıyaslaması yapılmıştır. Sonuç olarak, çalışması yapılan malzeme içerisinde bulunan tras ve volkanik tüfün, harcın sıvaşma ve yapışma kabiliyetini artırdığı, harç basınç dayanımının yeterli olduğu, duvar ve sıva harcı yapmak için uygun bir malzeme olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the constructions, damages, difficult and expensive to be restored occur at the end of using materials, the chemical, physical and mechanical characteristics of which are unknown, in the manufacture of load bearing and detail members. The volcanic tuff sand obtained from the quarries near Pasinler / Esendere village, has been used to put walls and to plaster for along time without knowing the technical characteristics. The subject matter of this study involves the investigation whether the above mentioned material can be used in mortar making. In addition to the standart mixture proportions of the mortars consisted of sand:cement:lime mixtures in the A,B,C,D,E, classes suggested by Anonymous (1977 d), dry and wet density, consistency and water retention and water contents of fresh mortar experiments of volcanic tuff sand and binding mixtures in different proportions thought to be great benefit to investigate were performed. Sieve analysis of volcanic tuff sand was done and the fine matter ratio and frost resistance were determined according to Anonymous (1977 c). Besides, it was investigated whether volcanic tuff sand in mortar A,B,C,D,E classes has effect on mortar strength and other mortar characteristics. The findings obtained were compared with the values given in literature and standarts. As a result, it was decided that the trass and volcanic tuff in the material studied have increased the ability of mortar's adhesion and bonding, have an adequate compressive strength, and form a suitable material for wall and plastering mortar.