Karbon keçe elektrodlarda sınırlayıcı akım tekniği ile kütle transferi
Mass transfer in carbon felt electrodes by limiting current technique
- Tez No: 83646
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Elektrik ve elektrolit akımlarının paralel olduğu karbon keçe elektrotlar içeren elektrokimyasal hücrede sınırlayıcı akım değerleri ve pulslu akışın okunan alam değerine olan etkiâi incelendi. Denekler, 0,00429cm/s - 0,182 cm/s akış hızlan arasında gerçekleştirildi. Sisteme verilen puis sonucunda akım değerlerinin 4 ile 26 kat arasında arttığı gözlendi. Frekans ve genlik değerlerinin artırılmasının belli bir noktaya kadar akım değerinin artırdığı ve bu noktadan sonra düşürdüğü anlaşıldı, fakat bu değer pulssuz akışa göre hala çok yüksektir. Yapılan gözlemler neticesinde, frekans değerinin genlik değerlerine göre çok daha etkili olduğu gözlendi. Gözenekli elektrotların kullanıldığı elektrokimyasal reaktörlerde yeterli bir kalma süresi ve elektrot içinde iyi bir potansiyel dağılımına ihtiyaç vardır. Bu sebeple çalışmacılar, daha yüksek hızlarda sınırlayıcı alam bölgesinde çalışabilecekleri elektrik ve elektrolit akımlarının dik olduğu sitemleri kullanmayı tercih ederler. Elektrik ve elektrolit akımının paralel olduğu sistemlerde ise yüksek hızlarda yeterli kalma zamanını sağlamak zordur. Bununla birlikte, bu çalışmada, sisteme puis verilerek aynı kalma süresi için daha yüksek hızlar elde edildi ve okunan akım değerinde dramatik artışlar gözlendi.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The limiting current values were measured for flow through carbon felt electrodes with parallel directions of current and electrolyte flow and the effect of pulsation of the electrolyte on the measured current was investigated. Experiments were performed in the velocity range of 0,0429 cm/s and 0,182 cm/s. The results indicate that the limiting current is influenced by the fluid velocity, the pulsation amplitude and the pulsation frequency, giving an increase of tenfold or more. It was observed that the increasing frequency and applied amplitude increase sunstantually the measured current for small values of pulsation, and they decrease the current for their relatively higher values, but still over those of without pulsation The results showed that, frequency has a grater effect on the current than that of amplitude. For the electrochemical systems consisting of porous electrodes, it is very important to have a sufficient residence time and good potential distribution in the electrode. For this reason, most of the researchers prefer to study the electrochemical systems having perpendicular direction of current and electrolyte flow in order to have a limiting current values for higher flow rates. However, by giving pulse to the system, this work proved that, one can achieve higher flow rates for the same residence time and get dramatically increased current values.