Yanardağ patlamalarının neden olduğu yer yüzeyi değişimlerinin diferansiyel yapay açıklıklı radar interferometrisi tekniği ile incelenmesi: Cumbre Vieja yanardağ patlaması örneği
Investigation of ground surface changes caused by volcanic eruptions using differential synthetic aperture radar interferometry: tTe case of Cumbre Vieja volcano eruption
- Tez No: 836503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KEMALDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kanarya takım adalarının beşinci en büyük ve ikinci en yüksek adası olan La Palma tarihinde birçok kez volkanik patlamalara sahne olmuştur. Günümüze yakın tarihte gerçekleşen ve kayıtlara geçen son volkanik patlaması ise 19 Eylül 2021' de meydana gelen Cumbre Vieja yanardağı patlamasıdır. 13 Aralık 2021 tarihine kadar devam bu volkanik patlama tam 85 gün sürmüştür ve bu süre boyunca adada büyük tahribata ve de deformasyona sebep olmuştur. Bu çalışmada Cumbre Vieja yanardağı volkanik patlaması sonucu oluşan deformasyon, yüzey deformasyonlarını belirlemek için geliştirilmiş bir teknik olan Diferansiyel Yapay Açıklıklı Radar İnterferometrisi (DInSAR) ile tespit edilmiştir. Bunun için Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) yapay açıklıklı radar uyduları olan Sentinel 1A ve Sentinel 1B uydu verileri ve yine ESA'nın ücretsiz açık kaynaklı bir yazılımı olan SNAP kullanılmıştır. Oluşturulan interferogramlar incelendiğinde adada yükselme meydana geldiği görülmüştür. Bu yükselme miktarları adanın güneybatı bölümünde uydu bakış doğrultusunda yaklaşık olarak 31 cm ve adanın güneydoğu kesiminde uydu bakış doğrultusunda yaklaşık olarak 11 cm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fifth largest and second highest island in the Canary archipelago, La Palma has been the scene of volcanic eruptions many times in its history. The last recorded volcanic eruption in recent history is the eruption of the Cumbre Vieja volcano, which occurred on September 19, 2021. This volcanic eruption lasted for 85 days until December 13, 2021 and caused great destruction and deformation on the island during this period. In this study, the deformation caused by the volcanic eruption of Cumbre Vieja volcano was determined by Differential Artificial Aperture Radar Interferometry (DInSAR), which is a technique developed to determine surface deformations. For this purpose, Sentinel 1A and Sentinel 1B synthetic aperture radar satellites of the European Space Agency (ESA) and SNAP, a free open source software of ESA, were used. When the interferograms were analyzed, it was observed that there was an uplift on the island. These elevation amounts were determined as approximately 31 cm in the southwestern part of the island in the direction of satellite view and approximately 11 cm in the southeastern part of the island in the direction of satellite view.