Yumuşak güç stratejisi açısından Türkiye'nin ve İsveç'in BM Güvenlik Konseyi üyelikleri
Turkey's and Sweden's membership in the UN Security Council from the perspective of soft power strategy
- Tez No: 836502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin 1951-1952, 1954-1955, 1961, 2009-2010 ve İsveç'in 1957-1958, 1975-1976, 1997-1998, 2017-2018 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne üyelik süreçlerini detaylandırarak bu süreçlerin karşılaştırmasını yapmayı amaçlamıştır. Bu iki ülkenin üyelik süreçleri ve bu üyelik süreçlerinin dış politikalarına yansıması incelenmiştir. Çalışma, iki ülkenin de Güvenlik Konseyi'ne nasıl aday olduklarını, adaylık süreçlerini nasıl geçirdiklerini ve bu süreçte Konsey'de verdikleri kararları ele alırken Türkiye ve İsveç'in dış politika hedeflerini, stratejilerini ve Güvenlik Konseyi üyelik süreçlerindeki yaklaşımlarını analiz etmiştir. Bu bağlamda her iki ülkenin de dört üyelik dönemi ayrıntılı bir şekilde gözden geçirilmiş ve bu süreçlerin dış politikalarına olan yansımaları incelenmiştir. Aynı zamanda küresel güçlerin Türkiye ve İsveç'in üyelik süreçleri üzerindeki etkileri ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları üzerindeki rolleri ele alınmıştır. Diğer taraftan bu iki ülkenin uluslararası arenada nasıl algılandıklarını ve Konsey'de etkinliklerini nasıl gösterdiklerini anlamak için detaylı bilgiler verilmiştir. Artan yumuşak güçleri ile birlikte uluslararası sistemde daha fazla etki yarattıkları ve bu yumuşak güçlerinin farklı ulusal çıkarları üzerindeki etkilerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare Turkey in 1951-1952, 1954-1955, 1954-1955, 1961, 2009-2010 and Sweden in 1957-1958, 1975-1976, 1997-1998, 2017-2018 United Nations Security Council membership processes in detail. The membership processes of these two countries and the reflections of these membership processes on their foreign policies were examined. The study analyzed Turkey's and Sweden's foreign policy goals, strategies and approaches in the Security Council membership processes while addressing how both countries became candidates for the Security Council, how they went through the candidacy process and the decisions they made in the Council during this process. In this context, the four membership periods of both countries are reviewed in detail and the reflections of these processes on their foreign policies were analyzed. At the same time, the effects of global powers on Turkey's and Sweden's membership processes and their roles in the United Nations Security Council resolutions were discussed. On the other hand, detailed information was provided to understand how these two countries are perceived in the international arena and how they demonstrate their effectiveness in the Council. With their increasing soft power, It had been focused on that they create more influence in the international system with their increasing soft powers and the effects of these soft powers on different national interests.