Kadınların siyasal alandaki temsili ve kadın liderler; Sanna Marin ve Angela Merkel örneği
Representation of women in the political field and female leaders; The example of Sanna Marin and Angela Merkel
  1. Tez No: 836504
  2. Yazar: SİMGE GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE MÜŞERREF GEZGÜÇ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadının siyasal temsiline değinilmiştir. Kadınların hem Türkiye'de hem de dünyada ulusal ve uluslararası siyasetteki temsili oldukça düşüktür. Kadınların siyasete girmelerini zorlaştıran ve duvarlar ören en önemli nedenlerden biri, geleneksel toplumsal cinsiyet rollerinin kadınları özel alanda konumlandırmasıdır. Bu roller nedeniyle kadınlar, kamusal alana ait olarak gördükleri siyaseti yabancı bir mesele olarak görmek üzere toplumsallaşmışlardır. Erkek egemen yapının deneyimlerine dayalı bir siyaset pratiğinde kadınların siyasal katılım ve temsilleri hem nicelik hem de nitelik itibariyle zayıf kalmakta ya da mümkün olmamaktadır. Bu çalışmada da araştırmanın odağında toplumsal cinsiyet eşitsizliği yer almış ve bu çerçevede çalışmanın konusu“eril siyaset”ve“kadın temsili”kavramlarının etkileşimi ekseninde incelenmiş ve doküman analizi yöntemi ile yazılmıştır. Çalışmada erkek egemen siyasetin inşasıyla güçlenen ataerkil düzenin parametreleri ele alınmış ve bu bağlamda iki önemli kadın liderin eril siyaset üzerindeki var olma çabası ve eril siyasetin kadın ve kadın kimliğine yönelik söylemi açıklanmaya çalışılmıştır. Siyasal kuralların, değerlerin ve yaşam biçiminin belirlenmesinde erkek modelinin egemenliğinin baskın olması, birden fazla toplumsal role sahip olan kadınların siyaset arenasına girip varlıklarını sürdürmelerini zorlaştırmış; karar alma süreçlerine katılımlarını ve siyasi düzeyde liderlik pozisyonlarını da geciktirmiştir. Bu nedenle çalışmanın amacını siyasetin dilinin erilleştiği ve kadınların siyasetten dışlandığı, düşüncelerinin engellendiği ve hareketlerinin kısıtlandığı bir yapıda siyasi lider konumuna gelmiş iki kadını incelemek, olarak tasvir etmek doğru olacaktır. Literatürde siyasal temsil konusunda çok sayıda çalışma olduğu göz önüne alındığında, erkek gücünün kadınların siyasi karar alma süreçlerine koyduğu engellerden ve kadınların yeterince temsil edilmemesinden bahseden ve bu engellere karşı çıkarak tabuları yıkan iki önemli kadın liderden bahsedecek olan bu çalışmanın özgün bir alana işaret ettiğini söylemek de yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on gender inequality and women's political representation. Women's representation in national and international politics is quite low both in Turkey and in the world. One of the most important reasons that make it difficult for women to enter politics and build walls is that traditional gender roles position women in the private sphere. Because of these roles, women have been socialized to see politics as a foreign affair, which they consider as belonging to the public sphere. In a political practice based on the experiences of a male-dominated structure, women's political participation and representation remain weak or not possible in terms of both quantity and quality. In this study, the focus of the research was on gender inequality, and within this framework, the subject of the study was examined on the axis of the interaction of the concepts of“masculine politics”and“women's representation”and written through document analysis method. In this study, the parameters of the patriarchal order strengthened by the construction of male-dominated politics are discussed, and in this context, the efforts of two important women leaders to exist in masculine politics and the discourse of masculine politics towards women and women's identity are tried to be explained. The dominance of the male model in determining political rules, values and lifestyle has made it difficult for women, who have more than one social role, to enter the political arena and sustain their existence; it has also delayed their participation in decision-making processes and leadership positions at the political level. For this reason, it would be correct to describe the purpose of the study as examining two women who have become political leaders in a structure where the language of politics is masculinized and women are excluded from politics, their thoughts are blocked and their movements are restricted. Considering that there are many studies on political representation in the literature, it would be appropriate to say that this study, which talks about the obstacles that male power places on women's political decision-making processes and the underrepresentation of women, and which will talk about two important women leaders who break taboos by opposing these obstacles, points to a unique field.