Kremlerin mikrobiyolojik analizi
Microbiological analysis of creams
- Tez No: 836523
- Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kozmetik ürünler insan vücudunun deri ve mukoza gibi dış bölgelerini korumak, temizlemek, hoş koku vermek vb. amaçlarla kullanılırlar. Kozmetik ürünlerin steril olma zorunluluğu olmaması sebebiyle kontaminasyon riski her zaman önemini korumaktadır. Türkiye Kozmetik Yönetmeliğinin 6. maddesine göre piyasaya sunulan herhangi bir kozmetik ürünün üretiminin belirli şartlar altında olması ve ürünün sunumu, etiketlenmesi, kullanımı ile ilgili açıklamalara dikkat edilerek uygulama yapılması gerekmektedir. Kozmetik kanununa göre kozmetik ürünlerin, kullanıcıların sağlığı bakımından mikrobiyolojik analizlerinin iyi şekilde yapılması gerekir. Kremler steril olma zorunluluğu olmayan kozmetik ürünler oldukları için çeşitli mikroorganizmalara rastlamak mümkündür. Kozmetik ürünlerdeki mikroorganizmaların patojen olmaması ve birim miktarının belirlenen sınırı geçmemesi gerekir. Krem gibi ürünler içeriklerinde bulunan ve mikroorganizmaların üremesini sağlayan besleyici maddelerden dolayı kontaminasyona uygun ortam sağlarlar. Bu tez çalışması kapsamında piyasadan temin edilen bazı krem örnekleri mikrobiyolojik olarak incelenmiş ve ürünlerin kontaminasyon düzeyleri belirlenmiştir. Çalışılan 10 adet ürünün bir adedinde bakteriyel, bir adedinde ise küf kontaminasyonuna rastlanmıştır. Üründe sayılan birim bakteri kontaminasyonu yasal sınırın üzerindedir. Kremler her yaş grubundan geniş tüketici kitlesine hitap ettiği için çalışma sonuçlarının piyasadaki ürünlerin sağlık açısından güvenirliğinin ölçülmesi bakımından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cosmetic products are intended to protect, clean, provide a pleasant scent, etc. to external parts of the human body such as skin and mucosa are used for different purposes. Since cosmetic products do not have to be sterile, the risk of contamination always remains important. According to Article 6 of the Turkish Cosmetics Regulation, the production of any cosmetic product offered to the market must be under certain conditions and the application must be carried out by paying attention to the presentation, labeling and explanations regarding the use of the product. According to the cosmetics law, cosmetic products must be thoroughly microbiologically analyzed for the health of the users. Since creams are cosmetic products that do not have to be sterile, it is possible to encounter various microorganisms. Microorganisms in cosmetic products must not be pathogenic and their unit amount must not exceed the specified limit. Products such as creams provide an environment suitable for contamination due to the nutrients they contain that enable the growth of microorganisms. Within the scope of this thesis study, some cream samples obtained from the market were examined microbiologically and the contamination levels of the products were determined. Bacterial contamination was found in one of the 10 products studied, and mold contamination was found in one. The unit bacterial contamination counted in the product is above the legal limit. Since creams appeal to a wide range of consumers from all age groups, it is thought that the results of the study will be useful in measuring the health reliability of the products on the market.