COVID-19 pandemisinin Türkiye'nin dış ticaretine etkileri
COVID-19 the effects of the pandemic on turkey's foreigntrade
- Tez No: 836528
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisinin Türkiye'nin dış ticaretine olan etkilerini incelemek ve özellikle ithalat ve ihracatın farklı sektörler arasında nasıl dağıldığını analiz etmektir. Çalışma, pandeminin küresel ekonomiye olan etkisinin yanı sıra Türkiye'nin uluslararası ticaretine yönelik özel bir odaklanma sağlamakta ve sektörel düzeydeki etkilerin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Araştırma sürecinde, COVID-19 pandemisinin neden olduğu değişimler ve ekonomik faaliyetler üzerindeki etkileri belirlemek için çeşitli analiz yöntemleri kullanılmıştır. İthalat ve ihracat verileri dikkatlice incelenerek, farklı sektörlerin pandemi döneminde nasıl etkilendiği ve ticaretin sektörel dağılımında meydana gelen değişiklikler ortaya konulmuştur. Bulgular, pandeminin Türkiye'nin dış ticaretine önemli ölçüde etkilediğini ve belirli sektörlerin diğerlerine kıyasla farklı derecelerde zarar gördüğünü göstermektedir. Araştırma, pandeminin yarattığı zorluklarla başa çıkmak ve gelecekte benzer durumlara karşı hazırlıklı olmak için ekonomi politikalarında etkili önlemler alınmasına dair önemli ipuçları sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen bulgular, Türkiye'nin dış ticaretinin pandemi süreciyle nasıl değiştiğine ve etkilendiğine dair değerli bilgiler sağlamaktadır. Pandeminin sektörel düzeydeki etkilerini anlamak, ekonomik karar alıcılar için önemli bir adım olacaktır. Bu çalışma, uluslararası ticaretin belirli sektörler üzerindeki etkilerini anlamak ve ekonomik istikrarı sağlamak için atılacak adımlara dair daha iyi bir anlayış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effects of the COVID-19 pandemic on Turkey's foreign trade and, in particular, to analyze how imports and exports are distributed across different sectors. The study not only focuses on the pandemic's impact on the global economy but also provides a specific focus on Turkey's international trade, contributing to an understanding of the sectoral-level effects. Various analytical methods were employed in the research process to identify the changes brought about by the COVID-19 pandemic and its impact on economic activities. By carefully examining import and export data, the study highlights how different sectors were affected during the pandemic and the changes in the sectoral distribution of trade.The findings indicate that the pandemic significantly affected Turkey's foreign trade and that specific sectors suffered varying degrees of damage compared to others. The research provides valuable insights for effective policy measures to cope with the challenges posed by the pandemic and to prepare for similar situations in the future. In conclusion, the findings obtained in this thesis offer valuable information about how Turkey's foreign trade changed and was affected during the pandemic period. Understanding the sectoral-level effects of the pandemic will be an important step for economic decision-makers. This study provides a better understanding of the impact of international trade on specific sectors and contributes to a better understanding of the steps to be taken to ensure economic stability.