Ortaöğretim ingilizce öğretim programlarının program haritalama ilkelerine uygunluğunun incelenmesi
An investigation on the compliance of secondary education english curriculum with curriculum mapping principles
- Tez No: 836527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KÜÇÜKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Resmî eğitim kurumlarında ortaöğretim kademesinde İngilizce öğretim programlarını okul tabanlı program geliştirmenin bir uzantısı olan program haritalama ilkelerine uygunluğunu öğretmen görüşlerine ve doküman incelemesine göre saptamayı amaçlayan bu araştırma, kazanımlar, içerik, ölçme ve değerlendirme araç ve yolları, dil öğretim yöntem ve teknikleri, materyaller, kaynaklar ve benimsenen standartlar boyutlarıyla araştırmacı tarafından hazırlanan program haritalama ilkelerine uygunluk anketinin sonuçlarını kapsamaktadır. Öğretmenlerin (n=141) deneyim yılları, görev yaptıkları okul türü, ders verdikleri kademe düzeyi ile eğitim seviyeleri değişkenlerine ve program haritalama ilkelerinin boyutlarına göre aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Karma yöntem kullanılarak paralel desende doküman analiziyle toplanan ve nitel verilerle tartışılan araştırmada öğretmenlerin iş birliği içinde çalışıyor oldukları tespit edilmiştir. Öğretmenler tarafından öğretim programının öğrencilerin arka planına göre değişkenlik gösterebileceği gibi gerekçelerden ötürü resmî kurumlarda program haritalama ilkelerinin uygulanabilirliğinin mümkün olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the extent to which the English Language curricula in secondary schools of official educational institutions comply with curriculum mapping principles. The assessment is conducted from the perspectives of teachers and through document reviews. The study seeks to evaluate several key aspects of the curriculum, including outcomes, content, assessment and evaluation tools and methods, language teaching methods and techniques, as well as materials and resources. Additionally, the research involved the creation of a curriculum mapping principles compliance survey by the researcher. Arithmetic means and standard deviation values were calculated based on various variables, such as teachers' years of experience, the type of school they worked in, the grade level they taught, and their education level, in relation to the dimensions of curriculum mapping principles. The research collected data through document review using a mixed methods approach with both quantitative and qualitative components. One notable finding of the study is the collaborative nature of teachers' efforts. It has been demonstrated that there is potential for implementing curriculum mapping principles in official educational institutions. This feasibility may be attributed to the adaptability of the curriculum based on the background of the students, as recognized by the teachers.