5 yıldızlı otel işletmelerinde çocuk menülerinin karlılığı artırıcı bir unsur olarak değerlendirilmesi
Evaluation of children's menus as an element to increase profitability in 5-star hotel businesses
- Tez No: 836554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHNAZ DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Otel işletmelerinin karlılık unsuru olarak çocuk menüleriyle ilgili yaptıkları çalışmaların analiz edilmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu araştırma nitel bir çalışma olarak tasarlanmış ve fenomenolojik yaklaşım kullanılarak yapılmıştır. Bulgular, tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen otel işletmelerinin çocuk menüsü fiyatlandırmasında maliyet tabanlı ve karlılık tabanlı fiyatlama kullandıkları tespit edilmiştir. Maliyet tabanlı fiyatlandırma, bir ürün veya hizmetin üretim maliyetlerine dayalı olarak belirlenen bir fiyatlandırma stratejisidir. Çocuk menüsü sağlık ve kalite açısından rakiplere göre üstünlük sağladığı durumlarda çevredeki diğer işletmelerden farklılaşarak tercih edilir hale gelebildiği görülmüştür. Genel olarak değerlendirildiğinde, online satış kanalları alt temasında, işletmelerin çocuk menülerini web siteleri aracılığıyla paylaştığı ve QR kodlarını kullanarak erişimi kolaylaştırdığı belirtilmiştir. Bu, müşterilerin çocuk menülerini online olarak görüntüleyebilmelerini ve siparişlerini çevrimiçi olarak yapabilmelerini sağlayan bir yöntemdir doğru bir menü analizi yapmak için çocuk menüsüyle ilgili çeşitli faktörlerin dikkate alınması gerektiği görülmüştür. İşletmeler, menülerinde popüler olan ve sıkça talep edilen ürünlere yer vermeli ve müşteri geri bildirimlerini de takip ederek menülerinde değişiklik yapmalıdır. Çocuk menüleri, çocukların sağlıklı beslenmelerini sağlamak, tatmin edici bir yeme deneyimi sunmak ve ebeveynlerin memnuniyetini sağlamak için son derece önemli olduğu görülmüştür. Bu nedenle, çocuk menüleri hazırlanırken sağlıklı gıdaların tercih edilmesi ve özenle seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca, çocukların tercihlerinin göz önünde bulundurulması, menülerin popüler ürünlerle ve ilgi çekici sunumlarla zenginleştirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to analyze the studies conducted by hotel businesses on children's menus as a profitability factor. This research was designed as a qualitative study and was conducted using a phenomenological approach. The findings were analyzed using thematic analysis method. It was determined that the hotel establishments included in the study used cost-based and profitability-based pricing in pricing children's menus. Cost-based pricing is a pricing strategy based on the production costs of a product or service. In cases where the children's menu is superior to competitors in terms of health and quality, it is seen that it can become preferable by differentiating from other businesses in the environment. In general, in the sub-theme of online sales channels, it is stated that the businesses share their children's menus through their websites and facilitate access by using QR codes. This is a method that enables customers to view and order children's menus online. It was seen that various factors related to the children's menu should be taken into consideration in order to make an accurate menu analysis. Businesses should include popular and frequently demanded products in their menus and make changes in their menus by following customer feedback. Children's menus are extremely important to ensure healthy nutrition for children, to provide a satisfying eating experience and to ensure parental satisfaction. Therefore, healthy foods should be preferred and carefully selected when preparing children's menus. In addition, it is important to consider children's preferences and enrich menus with popular products and interesting presentations.