Dindarlık ve cinsel mitler ile cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between religiousness and sexual myths with sexual satisfaction
- Tez No: 836553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN BALAMİR BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, dindarlık ve cinsel mitlere olan inançların, cinsel doyum üzerindeki etkisini anlamak ve bu etkinin demografik değişkenlerle nasıl bir ilişkisi olduğunu ortaya koymaktır. Cinsellik, insanların yaşamlarında önemli bir yere sahiptir ve çeşitli faktörler tarafından etkilenmektedir. Bu faktörler arasında, toplumsal cinsiyet normları, kültürel değerler ve inançlar da bulunmaktadır. Özellikle dindarlık, cinsellik ve cinsel doyum üzerinde etkili olabilmektedir. Dini inançlar, bireylerin cinsellikle ilgili değerleri, tutumları ve davranışları üzerinde etkili olabilir. Ayrıca, bu tür inançlar, cinsel mitlerin oluşumu ve yayılması için de bir zemin hazırlayabilir. Bu konuda Türkiye'de yapılan çalışmalar genellikle tek bir değişken ile incelenmiş olup cinsel doyum çalışılanlar çoğunlukla heteroseksüel evli bireylere odaklanmıştır. Günümüzde cinselliğin hala bir tabu olması ve bu konunun toplumsal olarak kulaktan kulağa yayılan yanlış, eksik bilgilerle öğrenilmesinden dolayı birçok birey dini tutumlarından ve cinsel mitlerden kaynaklanan cinsel işlev bozuklukları yaşamakta ve cinsel doyuma ulaşamamaktadır. Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada eşcinsel bireylerde cinsellik çalışmaları artmaya başlamıştır. Yakın zamana kadar eşcinsel bireylerin cinsel doyumunu ölçecek bir araç olmadığından bu konuda yapılan çalışmalar niteldir. Bu çalışmada ise homoseksüel bireylerin cinsel doyumlarını ölçmek için ayrı bir ölçme aracı kullanılmıştır. Bu konuda Türkiye'de yapılan çalışmalara katkı sağlaması ve daha kapsamlı bir bakış açısı elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the impact of religiosity and belief in sexual myths on sexual satisfaction and to determine how this impact relates to demographic variables. Sexuality holds a significant place in people's lives and is influenced by various factors, including gender norms, cultural values, and beliefs. Religiosity can have an influence on sexuality and sexual satisfaction. Religious beliefs can affect individuals' values, attitudes, and behaviors regarding sexuality. Furthermore, such beliefs can provide a foundation for the formation and dissemination of sexual myths. Studies conducted in Turkey have often focused on a single variable, and research on sexual satisfaction has primarily targeted heterosexual married individuals. Today, sexuality remains a taboo topic, and many individuals experience sexual dysfunction and an inability to achieve sexual satisfaction due to misconceptions and incomplete information learned through word of mouth. In recent times, research on sexuality in homosexual individuals has started to increase both in Turkey and worldwide. Until recently, there was no specific tool to measure the sexual satisfaction of homosexual individuals, and studies in this area have been mostly qualitative. In this study, a separate measurement tool was used to assess the sexual satisfaction of homosexual individuals. The aim was to contribute to studies conducted in Turkey and provide a more comprehensive perspective on the subject.