Kamu personellerinin boş zaman engellerinin boş zaman motivasyonlarına etkisinin incelenmesi: Taşeli platosu örneği
Investigation of the effect of public personnel's leisure time obstacles on their leisure motivation: Taşeli Platosu example
  1. Tez No: 836560
  2. Yazar: HAVVA NUR ÇELİK GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kamu personellerinin boş zaman engelleri ve boş zaman motivasyon düzeylerinin, belirli değişkenler ışığında incelenerek somut bilimsel verilerle açığa çıkarılmasıdır. Çalışmanın evrenini kamu personelleri oluştururken örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen Türkiye'nin Karaman ilinde 2023 yılı içerisinde çalışan kamu personelleri (n=329) oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında; Kamu personellerinin boş zaman engellerinin değerlendirilmesine yönelik görüşlerini ölçmek amacıyla 27 maddeden oluşan Boş Zaman Engelleri Ölçeği (BZEÖ), personellerin boş zaman motivasyon düzeylerini belirlemeye yönelik 22 maddeden oluşan Boş Zaman Motivasyonu Ölçeği (BZMÖ) ve sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ilk aşamada veriler şekilsel olarak incelenirken, ikinci aşamada verilerin çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine bakılmıştır. Analizler sonucu verilerin parametrik test koşullarına uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde katılımcıların boş zaman engelleri alt boyutlarında refah düzeyi, boş zamanları değerlendirmekte çekilen güçlük, boş zamanlarında kimlerle vakit geçirdikleri değişkenlerinde, boş zaman motivasyonu alt boyutlarında ise cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, refah düzeyi, boş zamanları değerlendirmekte çekilen güçlük, boş zamanlarında kimlerle vakit geçirdikleri değişkenlerinde anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to uncover concrete scientific data regarding the barriers to leisure time and the levels of leisure time motivation among public employees, through an examination of specific variables. The population of the study consists of public employees, while the sample is composed of public employees (n=329) working in the province of Karaman, Turkey, selected through an appropriate sampling method. In the data collection process of the study, the Barriers to Leisure Time Scale (BLS), consisting of 27 items, was utilized to assess the perceptions of public employees regarding leisure time barriers. Additionally, the Leisure Time Motivation Scale (LMS), consisting of 22 items, was used to determine the levels of leisure time motivation among the participants. Furthermore, a socio-demographic information form was employed. In the initial stage of statistical analysis, the data were examined for their distributional properties. In the second stage, skewness and kurtosis values of the data were examined. Based on the analysis, it was determined that the data met the assumptions of parametric tests. Upon examining the results obtained from the research, it was found that participants showed significant differences in the sub-dimensions of leisure time barriers, including well-being level, difficulty in utilizing leisure time, and the individuals they spent their leisure time with. Additionally, in the sub-dimensions of leisure time motivation, significant differences were observed based on gender, age, marital status, educational background, well-being level, difficulty in utilizing leisure time, and the individuals they spent their leisure time with.