Jandarma personellerinin rekreasyonel etkinliklere katılımlarında engel teşkil eden durumların ve yaşam doyum düzeylerinin incelenmesi: Karaman ili örneği
Investigation of the situations that obstacle the gendarmerie personnel's participation in recreational activities and their life satisfaction levels: The case of Karaman province
  1. Tez No: 836559
  2. Yazar: MEHMET ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; Jandarma personellerinin boş zaman engelleri ve yaşam doyum düzeylerinin, belirli değişkenler ışığında incelenerek somut bilimsel verilerle açığa çıkarılmasıdır. Çalışmanın evrenini Jandarma personelleri oluştururken örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen Türkiye'nin Karaman ilinde 2023 yılı içerisinde görev yapmakta olan Jandarma personelleri (n=320) oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında; Jandarma personellerinin boş zaman engellerinin değerlendirilmesine yönelik görüşlerini ölçmek amacıyla 27 maddeden oluşan Boş Zaman Engelleri Ölçeği (BZEÖ), personellerin yaşam doyum düzeylerini belirlemeye yönelik Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ve sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ilk aşamada veriler şekilsel olarak incelenirken, ikinci aşamada verilerin çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine bakılmıştır. Analizler sonucu verilerin parametrik test koşullarına uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde katılımcıların boş zaman engelleri ve yaşam doyum düzeyleri alt boyutlarında medeni durum, refah düzeyi ve boş zamanları değerlendirmekte güçlük çekme değişkenlerinde anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; It is to reveal the leisure time barriers and life satisfaction levels of the Gendarmerie personnel with concrete scientific data by examining them in the light of certain variables. The population of the study consists of the Gendarmerie personnel, while the sample consists of the Gendarmerie personnel (n=320) working in the province of Karaman in Turkey in 2023, determined by the appropriate sampling method. In collecting the data of the study; In order to measure the views of the gendarmerie personnel on the evaluation of leisure time barriers, the Leisure Time Barriers Scale (BCIS) consisting of 27 items, the Life Satisfaction Scale (LDS) and sociodemographic information form were used to determine the life satisfaction levels of the personnel. In the statistical analysis of the data, in the first stage, the data were examined formally, and in the second stage, the skewness and kurtosis values of the data were examined. As a result of the analyzes, it was determined that the data were suitable for the parametric test conditions. When the results obtained from the research were examined, it was determined that the participants showed a significant difference in the variables of marital status, welfare level and difficulty in evaluating leisure time in the sub-dimensions of leisure time barriers and life satisfaction levels.