Women, the city, fear, and safety: Urban experiences of young women, the case of Ankara
Kadın, kent, korku ve güvenlik: Genç kadınların kent deneyimleri, Ankara örneği
- Tez No: 836566
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR SAKTANBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma, suç korkusu ve güvenlik hissinin genç kadınların gündelik kent deneyimleri üzerindeki etkilerini Ankara örneğinde incelemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, kentin mekânsal-zamansal dinamiklerinin cinsiyetlendirilmiş yapılarının genç kadınların gündelik yaşamlarını nasıl etkilediğini ve genç kadınların Ankara'nın kentsel mekânlarında toplumsal cinsiyet ve sınıfsal öznelliklerini nasıl inşa ettiklerini ve icra ettiklerini anlamaktır. Genç kadınların kentsel deneyimlerinde cumhuriyetin modernlik ve laiklik hedeflerinin muhafazakâr söylemlerle bir arada var olma biçimlerinin altını çizen bu çalışma, Ankara'da yaşayan 52 genç kadınla yapılan derinlemesine görüşmelerin analizi aracılığıyla eğitim düzeyi yüksek olan genç kadınların gündelik yaşamlarında cinsiyetlendirilmiş kentsel mekânın mevcut kısıtlamalarına karşı çıkma biçimlerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impacts of fear of crime and feelings of safety on young women's everyday urban experiences in the case of Ankara. The main aims of this study are to understand how the gendered structures of spatio-temporal dynamics of the city influence young women's everyday lives as well as young women's construction and performance of their gendered and classed subjectivities within the urban spaces of Ankara. Underlining the ways in which the republican aims of modernity and secularism co-exist with the contemporary conservative discourses in women's urban experience in Turkey, this study examines the ways in which highly educated young women contest the existing restrictions of the gendered urban space in their daily lives through an analysis of the in-depth interviews carried out with 52 young women.