Factors influencing the sustainability plan of the urban transport network for Kirkuk city: Sector 6 as a model
Kerkük şehri kentsel ulaşım ağının sürdürülebilirlik planını etkileyen faktörler: Model olarak ilçe 6
- Tez No: 836577
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kent yaşamının en önemli unsurlarından biri, ulaşımdır. Ayrıca, toplumsal büyüme için hayati bir temel ve sürdürülebilirliği destekleyen en önemli sektörlerden biridir. Ülkelerin sürdürülebilirlikle ne derece ilgili olduğunu gösteren uluslararası çok sayıda çalışma mevcuttur. Bu, aynı zamanda, bir şehrin ilerlemesinin ve gelişmesinin de önemli bir ölçüsüdür. Ancak, son yıllarda dünya çapında nüfus,ürün,ulaşım hareketlerinde ve araba sahipliğinde önemli artışlar görülmekte ,bu durum hızlı gelişmeyle iliskilendirilmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden elde edilen farklı deneyimler, sürdürülebilir kalkınma bağlamında, kentsel istikrar konusunda önemli kanılara varılmasına yol açmıştır. Uzun vadede sürdürülebilirliğe ulaşmak için sürdürülebilir kalkınma gerekli olduğundan; göstergeleri, kentleşmeyi entegre bir birim olarak ölçmek ve kentsel yol ağındaki gelişmenin boyutunu ölçmek,kapsamlı ve yeni bir yaklaşıma dönüşmüştür. Sürdürülebilir ulaşımın gereklilikleri ve bileşenleri,toplu taşıma; trafik ağları, otoparklar, yeşil alanlar, araç sahipliği, kirlilik ve gürültü endeksine vurgu yapılarak karayolları hiyerarşisi üzerinden inceleniyor. Temel amaç;sosyal etkileşimi teşvik ederken hava kirliliği, trafik sıkışıklığı, enerji kullanımı ve trafik kazalarını en aza indirmektir. Sürdürülebilir ulaşıma geçiş yapmak ve yaşam kalitesini mümkün olduğu kadar, uzun süre korumak için Kerkük Şehri,“ilçe 6”11 mahalleden oluşan çalışma alanı olarak alınmıştır. Toplamda, 21 göstergeden oluşan ulaşım göstergeleri, her biri üçer göstergeden oluşan 12 göstergenin yanı sıra çevresel, sosyal , ekonomik boyutlarının yanısıra, mühendislik ve planlama boyutlarıyla da tanımlanmıştır. Verilerin elde edilmesi ve gerekli göstergelerin çıkarılması için, GIS uygulaması kullanılmıştır. SPSS istatistik programı kullanılarak incelenen parametreler ve Kerkük Belediye Müdürlüğü ile yapılan çalışma sözleşmesi kapsamında, tarafımıza sunulan 2020 uydu görüntüsü, çevresel sürdürülebilirliğin gerekliliklerine uygun bir matematiksel model oluşturmak için kullanılımıştır. Yerel yol alanı (V2) ve Kirlilik (V7) göstergeleri, %98'den fazla güven katsayısıyla, matematiksel denklemde gösterildiği gibi sırasıyla (1,5 ve -3,6) ile model üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Araştırmanın öncelikli amacı, Kerkük'ün sürdürülebilir geleceğinin koşullarına ilişkin genel bir çerçeve oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most significant parts of urban life is transportation. In addition, it is a vital foundation for societal growth and one of the most significant sectors in support of sustainability. Numerous international studies exist that show the degree to which countries relate to sustainability. It is also a significant measure of a city's progress and development. However, recent years have seen significant increases in worldwide population, product and transportation movements, and increased car ownership, all of which have been associated with rapid development. Different experiences from developed and developing countries have led to good judgments on urban stability in the context of sustainability developments. Since sustainable development is required for achieving sustainability over the long term, its indicators have evolved into an exhaustive and new approach to measure urbanization as an integrated unit and gauge the extent of development in the urban road network. With an emphasis on the index of public transportation, parking lots, traffic networks , vehicle ownership , noise, pollution, and green spaces, the requirements of sustainability transportation and its component are examined through the hierarchy of roadways. The main objective is to minimize pollution in the air, traffic jams, energy use, and car accidents whilst promoting social interaction. in order to transition to sustainable transportation and retain quality of life for as long as possible. Kirkuk City“Sector 6”was taken as a study area, which consisted of 11 neighborhoods. which together comprise 21 indcators, and transportation indcators were defined by the engineering and planning aspects, which comprise 12 indcators, as well as the environmental, social, and economic dimensions, each of which comprised three indcators.The GIS application was used for obtaining the data and extract the necessary indications. The parameters, which were examined using the SPSS statistical program, and the 2020 satellite image, which was made available to us as part of a study contract with the Kirkuk Municipality Directorate, are used to construct a mathematical model that conforms with the requirements of environmental sustainability. With a confidence coefficient of more than 98%, The indcators of local road area(V2) and Polution(V7) have the greatest influence on the model, by (1.5 and -3.6) respectively as shown in the mathematical equation. The primary goal of the research is to estableish a general framework for the conditions of Kirkuk's sustainable future.