Erzurum ve Erzincan ovaları helophorinae ve hydrobiinae (Hydrophilidae, coleoptera) türleri üzerine sistematik araştırmalar
- Tez No: 83658
 - Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Erzurum ve Erzincan ovalarından toplanan materyal esas alınarak bu bölgelerde yaşayan Helophorinae ve Hydrobiinae türlerinin sistematik özellikleri incelenmiştir. örnekler, Nisan 1997- Haziran 1999 tarihleri arasında çeşitli akarsu, kaynak, dere, birikinti ve sıcak su gözelerinin sığ kesimlerindeki bitki ve yosunlar arasından toplanmıştır. Araştırma bölgelerinde; Helophorinae' den 12 tür ve bir alt tür, Hydrobiinae'den 9 tür ve 1 alt tür olmak üzere toplam 21 tür ve 2 alt tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Helophorus arvernicus Mulsant, 1846, H. kirgisicus Knisch, 1914 ve Laccobius hoberlandti Gentili, 1 982 Türkiye faunası için yeni kayıttır. H. terminassianae Angus, 1984, H. nubilus Fabricius,, 1776, H. micans Sharp, 1915, H. abeillei Guillbeau, 1896, H. lapponicus Thomson, 1854 ve L. hauserianus Knisch, 1914 türleri de araştırma bölgemizden ilk defa kaydedilmiştir. Işık ve stereo mikroskopları ile teşhis edilen türlerin bazı morfolojik yapılarının ve eşeysel organlarının şekilleri çizilmiş, ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş ve zoocoğrafık yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Systematical features of the species of the Helophorinae and Hydrobiinae, inhabiting in Erzurum and Erzincan plains on the basis material collected from this areas, have been examined. The specimens have been taken from shallow areas of the various running water, springs, streams, ponds and hot springs, between April 1997-June 1999. In the investigation area 21 species and 2 subspecies have been determined which of these 12 species and 1 subspecies belonging to the Helophorinae and 9 species and 1 subspecies to the Hydrobiinae. Of these; Helophorus arvernicus Mulsant, 1846, H. kirgisicus Knisch, 1914 and Laccobius hoberlandû Gentili, 1982 are new records for the Turkish fauna. H. terminassianae Angus, 1984, H. nubilus Fabricius, 1776, H. micans Sharp, 1915, H. abeillei Guillbeau, 1896, H. lapponicvs Thomson, 1854 and L. hauserianus Knisch, 1914 have been recorded from our investigation area for the first time. Under the light and stereo microscopies, examination of these species have been done, their figures drawn, some measurements made, their descriptions reviewed and their zoogeographical distributions have also been given.