Kil içeren kestelek kolemanitinin kükürt dioksit ile doyurulmuş sulardaki çözünürlüğü
Dissolution of kestelek colemanite containing clay minerals in water saturated with SO2
  1. Tez No: 83657
  2. Yazar: ÖZKAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Kolemanit Türkiye'nin önemli yer altı zenginliklerinden biridir. Bu cevherden bor bileşiklerinin üretimi için alternatif üretim yöntemlerinin geliştirilmesi ülke ekonomisi ve çevre sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, SO2 ile doyurulmuş sularda kil içeren kestelek kolemanitinin çözünürlüğü incelenmiştir. Denemelerde tane boyutu, sıcaklık, katı-sıvı oram ve karıştırma hızının dönüşüm hızı üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Partikül boyutu ve katı-sıvı oranının azalmasıyla ve sıcaklığın artmasıyla çözünme hızının arttığı, fakat karıştırma hızından etkilenmediği gözlenmiştir. Deney sonuçlan kullanılarak meydana gelen reaksiyonlar, reaksiyonların mekanizması ve kinetiği açıklanmıştır. Çözünme işleminde aşağıdaki toplam reaksiyon meydana gelmektedir. 2CaO.SB2O3.5H2O + 4SO* + 6H2O ? 2Ca2+ + 4HSO3“ + 6H3BO3 Ayrıca, reaksiyon hızını kontrol eden kinetik modelin kimyasal reaksiyon kontrollü olduğu bulunmuştur. İncelenen parametrelerin reaksiyon hızına etkilerini içeren aşağıdaki matematiksel model geliştirilmiştir. l-0-X)w = 3,423. 104. (D)”*7032. (K/S)*6487. (KH)0“57. e”4754*-. t
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Colemanite is one of the important of underground resources in Türkiye. Developing alternative methods in production of boron compounds will have a vital importance over the economics of the country and environmental pollution. In this study, dissolution of Kestelek colemanite containing clay minerals was studied in water saturated with S02. In the experiments, the effects of particle size, temperature, solid- to-liquid ratio and stirring speed on the conversion rate were determined. It was found that the rate of dissolution increases with decreasing particle size and solid-to-liquid ratio and with increasing temperature, but is uneffected by stirring rate. Mechanisms and kinetics of the reaction are explained by using results of the experiments. The following overall reaction occurs in dissolving process: 2Ca0.3B203.5H20 + 4S02 + 6H20 - ? 2Ca2+ + 4HS03“ + 6H3B03 Also, it was found that the rate of the reaction had been controlled by chemical reaction step. For this system, a mathematical model which contains the effects of the parameters was obtained as follows, l-0-X)1/3 = 3,423.1ü4. (D)”0-7032. (K/Sy06487. (KH)0"57. e -4754/T