Palyatif bakım alan çocukların bakım vericilerine verilen planlı eğitiminin etkisinin değerlendirilmesi
An evaluation of the effect of planned education provided to caregivers of children receiving palliative care
- Tez No: 836592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışma palyatif bakım alan çocukların bakım vericilerine verilen planlı hemşirelik eğitiminin etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tek gruplu ön test-son test yarı deneysel desende yapılan bu çalışma, Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Palyatif Bakım Servisinde yatan hastaların 57 bakım vericisi ile gerçekleştirilmiştir. Bakım vericilere verilen planlı eğitim öncesi ve sonrası ölçekler uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında; Tanıtıcı Bilgi Formu, Pediatrik Palyatif Bakım Gereksinimlerini Değerlendirme Ölçeği ve Pediatrik Palyatif Bakım Gereksinimlerini Yönetme Ölçeği kullanıldı. Verileri değerlendirmede Kolmogorov-Smirnov Testi, Wilcoxon, Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of planned nursing education provided to caregivers of children receiving palliative care. Material and Method: This one-group pretest-posttest quasi-experimental study was conducted with 57 caregivers of patients hospitalized in the Pediatric Palliative Care Service of Ankara City Hospital. Scales were administered before and after the planned training given to the caregivers. A Descriptive Information Form, the Pediatric Palliative Care Needs Assessment Scale, and the Pediatric Palliative Care Needs Management Scale were used for data collection. Kolmogorov-Smirnov Test, Wilcoxon Test, and Intraclass Correlation Coefficient were used to evaluate the data.