Application of building information modeling to construction projects stage
Yapı bilgi modellemesinin uygulanması inşaat projeleri aşamasına uygulanması
- Tez No: 836606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, mülk sahipleri için avantajları en üst düzeye çıkarmak amacıyla Bina Bilgi Modellemesini (BIM) Sürdürülebilir Tasarım metodolojisinin altında yatan ilkelerle bütünleştiren sürdürülebilir tasarım alanında BIM'in Uygulanmasına ve Yönetim için avantajlarına odaklanacaktır. Aslında, BIM ve sürdürülebilir Planlama, bir konseptle başlayan, ardından fizibilite, yazılım geliştirme, ilk etüt, strateji oluşturma, ilk etüt düzeni, üretim, teklif verme, işleme ve nihayet sona eren yeni bir üretim türüdür. yapının yıkımı veya onarımı ile. yine de tüm prosedür açısından ilk sorgulama en önemli bileşendir. Bunun nedeni, arama sonuçlarına göre çeşitli temel parçaların geliştirilmiş olmasıdır. Çoğu durumda, araştırma süreci, sonuçta hizmet edilecek nedenlerle gerekli belgeleri elde etme nihai hedefi ile gerçekleştirilir. Ancak sürdürülebilir bir planlama için tasarım aşamalarında dikkate alınması gereken birkaç husus vardır. Bu yönler, elektriğin ne kadar verimli kullanıldığı, çevresel kaygılar vb. gibi şeyleri içerir. BIM, bir projenin özelliklerinin üretim aşamasından önce keşfedilmesi için kullanılan popüler bir teknolojidir. BIM'in kullanılması, mal sahiplerinin, mühendislerin, tasarımcıların ve inşaatçıların, bina inşa edildiğinde değişiklik ve düzeltme amacıyla tüm bileşenleri inceleyebilecekleri, özellikleri ve genel verimliliği test edebilecekleri birleşik bir platform oluşturmalarını mümkün kılar. Bu tezde uzmanların ve mal sahiplerinin BIM için sahip oldukları kriterler ve BIM'den beklentileri araştırılmıştır. Sahiplerin BIM'i kullanıp kullanmayacaklarını belirlemek için kullanacakları kriterleri ve bu faktörlerden kaynaklanan kararları belirliyoruz. Proje sahiplerinin projenin maliyeti, süresi ve kalitesi ile ilgili temel sorunları hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra, planlama ve inşaat aşamalarında uzmanlaşmış sektör profesyonelleri ile görüşmeler gerçekleştirildi. BIM'in mal sahipleri için avantajlarına odaklanan ankette, yanıtlar akademik kaynaklar kullanılarak incelendi ve yazarın düşünceleri ile desteklendi ve ayrıca araştırmacı, mal sahiplerinin projelerinde BIM'i uygulamalarının önündeki engellere ve bu engellerin nasıl aşılabileceğine ışık tuttu. Son aşama, görüşmelerden ve yürütüldükleri bağlamdan elde edilen tanımlanmış unsurların tartışılmasıdır. Bu tez, sonunda sahipler için seçim yapma işlemi için faydalı olacaktır. BIM'in belirli bir projede kullanılıp kullanılmayacağını belirleyecek olan bu araştırmada keşfedilen en önemli yönlerin incelenmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study will focus on the Implementation of BIM in the field of sustainable design and its advantages for Management, which integrates Building Information Modelling (BIM) with the principles underlying the Sustainable Design methodology in order to maximize the advantages for proprietors. In point of fact, BIM and sustainable Planning are a new type of production that starts with a concept, then moves on to feasibility, software development, initial study, making strategies, initial study layout, manufacturing, offering over, functioning, and finally ends with the deconstruction or repair of the construction. Nevertheless, in terms of the whole procedure, the initial inquiry is the most important component. This is due to the fact that various essential parts are developed based on the results of the search. In most cases, the research process is carried out with the end goal in mind of acquiring the necessary documentation for the reasons that will ultimately be served. However, in order to have sustainable planning, there are a few aspects that ought to be taken into consideration during the design stages. These aspects include things like how efficiently electricity is used, environmental concerns, and so on. BIM is a popular technology that is used for the reconnaissance of a project's characteristics prior to the manufacturing stage. The utilization of BIM makes it possible for proprietors, engineers, designers, and builders to create a unified platform on which they can investigate all of the components and test the features and overall efficiency for the purpose of alteration and correction when the building is built. The criteria that specialists and owners have for BIM, as well as the expectations that they have of it, are investigated in this thesis. We identify the criteria that owners will use to determine whether or not they will utilize BIM, as well as the decisions that result from those factors. After gaining knowledge of the fundamental issues that owners have regarding the cost, duration, and quality of the project as a whole, interviews with industry professionals that specialize in the planning and construction stages were carried out. The questionnaire focused on the advantages of BIM for owners, and the responses were examined using academic resources and supplemented with the author's thoughts, and also the researcher spotlighted the obstacles that impede owners from implementing BIM in their projects and how these obstacles may be overcome. The final stage is a discussion of the identified elements, which are derived from the interviews and the context in which they were conducted. This thesis will eventually be beneficial for the operation of making choices for owners. It will enable the examination of the essential aspects discovered in this research, which will determine whether or not BIM will be used in a particular project.