Kullanılan işitme cihazı tipine göre memnunuyet düzeyinin işitme engeli ölçeği ve aphab skorları ile değerlendirilmesi
Evaluation of satisfaction level with hearing impairment scale and aphab scores according to the type of hearing aid used
  1. Tez No: 836605
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İşitme cihazı kullanıcıları, bazen kullandıkları cihazdan tam ihtiyaç duydukları yararı alamamaktadırlar. Bu nedenle de işitme cihazından ne ölçüde memnun kaldıklarının araştırılması önem taşımaktadır. İşitme kaybı; çok farklı odyogram, şiddet ve konfigürasyonlarda kendini gösterebilmektedir. Bundan dolayı farklı işitme kayıplı odyogram konfigürasyonuna sahip bireylerin cihazdan memnun kalabilmesi için, seçilen cihazın tipi de oldukça önemlidir. Zira seçilecek olan işitme cihazı, hastanın günlük hayattaki yaşadığı eksikliği ve hayat konforunu önemli derecede etkilemektedir. Dolayısıyla da farklı işitme kaybı çeşitleri, farklı tipte işitme cihazı uygulamalarını gerektirmektedir. Bu doğrultuda araştırmada; farklı tipte seçilmiş cihazlarda, hastaların günlük hayatta işitme engelinden dolayı ne derecede rahatsız oldukları ve hangi cihaz tipinde daha fazla memnun kaldıkları incelenmektedir. Araştırma kapsamında; kulak arkası işitme cihazı kullanan katılımcıların işitme engeline yönelik şikâyetleri ile kulak içi işitme cihazı kullanan katılımcıların işitme engeline yönelik şikâyetlerinin genel olarak benzerlik gösterdiği ya da hemen hemen aynı alanlara yönelik olduğu bulgulanmaktadır. Bununla birlikte elde edilen bulgular doğrultusunda; kulak arkası işitme cihazı kullanan katılımcıların işitme engeline yönelik şikâyetlerinin, kulak içi işitme cihazı kullanan katılımcıların işitme engeline yönelik şikâyetlerinden daha fazla olduğu belirlenmektedir. Araştırma kapsamında ayrıca; araştırmanın örnekleminde yer alan ve kulak arkası işitme cihazı kullanan katılımcıların işitme cihazı kullanımından memnuniyet düzeylerinin, kulak içi işitme cihazı kullanan katılımcıların işitme cihazı kullanımından memnuniyet düzeylerinden çok daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Hearing aid users sometimes do not get the full benefit they need from the device they use. For this reason, it is important to investigate to what extent they are satisfied with the hearing aid. Hearing loss; It can manifest itself in many different audiograms, intensities and configurations. Therefore, the type of device chosen is very important for individuals with different hearing loss audiogram configurations to be satisfied with the device. Because the hearing aid to be chosen significantly affects the patient's deficiencies in daily life and the comfort of life. Therefore, different types of hearing loss require different types of hearing aid applications. In this direction, in the research; In different types of selected devices, it is examined how uncomfortable the patients are due to hearing impairment in daily life and which device type they are more satisfied with. In the scope of the research; It has been found that the complaints of the participants who use behind-the-ear hearing aids about hearing impairment and those who use in-ear hearing aids about hearing impairment are generally similar or they are about the same areas. However, in line with the findings obtained; It is determined that the complaints of the participants who use behind – the – ear hearing aids about hearing impairment are higher than those of the participants who use in – ear hearing aids. In addition, within the scope of the research; It has been determined that the satisfaction levels of the participants in the sample of the study who use behind-the-ear hearing aids are much higher than the satisfaction levels of the participants who use in-ear hearing aids.