Aspir/buğday ekim nöbeti sisteminde vermikompost kullanımının verim ve kalite üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of vermicompost usage on yield and quality in safflower / wheat rotation system
  1. Tez No: 836607
  2. Yazar: RECEP KODAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BAŞALMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma 2019-2020 ve 2020-2021 yetiştirme sezonunda Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü İkizce Araştırma ve Uygulama çiftliğinde yürütülmüştür. Araştırma da; aspir/buğday ekim nöbeti sisteminde 7 farklı gübre kombinasyonları (DAP+ÜRE, Katı Solucan Gübresi (KSG)+ÜRE, DAP+Sıvı Solucan Gübresi (SSG), KSG+SSG, Sadece KSG, Sadece SSG ve Gübresiz kontrol) kullanılmıştır. Bu uygulamaların aspir ve buğday bitkilerinde verim ve kalite üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme, Tesadüf Blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırma sonucunda, buğdayda en yüksek verim 368 kg/da ile DAP+ÜRE uygulamasından, en düşük verim ise 277 kg/da ile Gübresiz (Kontrol) uygulamasından elde edilmiştir. Buğday kalitesine ise DAP+ÜRE ve KSG+ÜRE uygulamalarının istatistiki olarak önemli etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. En yüksek değerler DAP+ÜRE ve KSG+ÜRE uygulamalarında tane protein oranı % 14.6 ve Alveograf W enerji değeri 173.5 ile 173.8 joule olarak bulunmuştur. Aspirde en yüksek verim 363 kg/da ile DAP+ÜRE uygulamasından, en düşük verim 278 kg/da ile Gübresiz (Kontrol) uygulamasından elde edilmiştir. İçerdiği yağ oranına bağlı olarak en yüksek yağ verimi 131.5 kg/da ile yine DAP+ÜRE uygulamasından elde edilmiştir. KSG+ÜRE uygulamasının aspir çiçeklenme zamanında 2 gün, olgunlaşma zamanında 4 gün erkencilik sağladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, buğday ve aspirde verim ve kalite yönünden, vermikompost uygulamalarından KSG+ÜRE uygulaması ile yetiştiricilik önerilebilir. Sürdürülebilir tarım açısından uzun süreli katı ve sıvı solucan gübresi uygulamalarının, toprak yapısını düzelttiği ve bitki besin maddesi içeriğini arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at İkizce Research and Application Farm of Ankara Field Crops Central Research Institute in the 2019-2020 and 2020-2021 growing seasons. In the research, 7 different fertilizers combinations (DAP+UREA, Solid Vermicompost (KSG)+UREA, DAP+Liquid Worm Fertilizer (SSG), KSG+SSG, Only KSG, Only SSG and Fertilizer-Free control) were used. The effects of these applications on yield and quality of safflower and wheat plants were investigated. The trial was established according to a randomized block design with 3 replications. As a result of the research, the highest yield was obtained from DAP+UREA application with 368 kg/da and the lowest yield was obtained from the control application Fertilizer-Free with 277 kg/da. It was determined that there were significant effects of DAP+UREA and KSG+UREA applications on wheat quality. The highest values were found to be 14.6% and Alveograph W energy values were between 173.5 and 173.8 joules in DAP+UREA and KSG+UREA applications. In safflower, the highest seed yield was obtained from the DAP+UREA application with 363 kg/da, and the lowest value was obtained from the control application Fertilizer-Free with 278 kg/da. Depending on the oil content, the highest oil yield was obtained from DAP+UREA application with 131.5 kg/da. It was determined that the KSG+UREA application provided earliness of 2 days at the flowering time of the safflower and 4 days at the ripening time. As a result, in terms of yield and quality of wheat and safflower, cultivation with KSG+UREA application, one of the vermicompost applications, can be recommended. In terms of sustainable agriculture, it can be said that long-term solid and liquid worm fertilizer applications improve the soil structure and increase the plant nutrient content.