Retinoblastomda uygulanan primer ve sekonder intra-arteriyel kemoterapinin tedavi etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of therapeutic efficacy of primary and secondary intra-arterial chemotherapy in the management of retinoblastoma
  1. Tez No: 836608
  2. Yazar: ELİF KURT KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMURAY TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Retinoblastom tedavisinde uygulanan primer ve sekonder intra-arteriyel kemoterapinin (İAK) tedavi etkinliklerini, komplikasyonlar, göz kurtarımı ve hasta sağkalımı yönünden karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010-Aralık 2022 arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Oküler Onkoloji Departmanı'nda retinoblastom tanısı ile İAK almış olan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Toplam 99 hastanın 9'u dışlama kriterlerine göre çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen 90 hasta, İAK öncesi hiçbir tedavi almamış olanlar Grup 1, daha önce sistemik kemoterapi ve fokal konsolidasyon tedavileri almış olanlar ise Grup 2 olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar tedavi etkinlikleri, komplikasyonlar, göz kurtarımı ve hasta sağkalımı açısından karşılaştırmalı olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya 90 hastanın 103 gözü dahil edildi. Grup 1'de 41 hastanın 44 gözü, Grup 2'de 49 hastanın 59 gözü bulunmaktaydı. Grup 1'de hastaların yaşı 5-78 ay (medyan: 15 ay), Grup 2'de hastaların yaşı ise 0-76 ay (medyan: 7 ay) arasındaydı. Grup 1'de toplam 126 seans (medyan: 3), Grup 2'de toplam 116 seans (medyan: 2) intra-arteriyel kemoterapi uygulandı. Göz kurtarım oranı Grup 1'de %68,2, Grup 2'de %76,3 bulundu. İki grup arasında göz kurtarımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,491). Genel göz kurtarımı ise %72,8 olarak saptandı. Kaplan-Meier analizine göre Grup 1'de 5 yıllık göz kurtarım oranı %66,4, Grup 2'de %73,8 olarak tespit edildi. Grup 1'de 70 aylık, grup 2'de ise 52 aylık ortalama takip süresi sonunda Grup 1'de hayatta kalma oranı %100, Grup 2'de %96 olarak bulundu. Genel hayatta kalma oranı ise %98'di. Sonuç: Bu çalışmamızda, retinoblastom tedavisinde İAK'nin primer veya sekonder olarak uygulanmasının benzer etkinlik ve güvenilirlikte olduğu görülmüştür. İAK, her iki grupta da olguların üçte ikisinden fazlasında göz kurtarımını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the therapeutic efficacy (in terms of complications, ocular salvage, and patient survival) of primary and secondary intra-arterial chemotherapy (IAC) in the management of retinoblastoma. Materials and Methods: The files of patients who received IAC with the diagnosis of retinoblastoma in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, Ocular Oncology Department between January 2010-December 2022 were retrospectively reviewed. Based on exclusion criteria, 9 patients out of 99 were excluded from the study. 90 patients were divided in two groups; Group 1: without prior treatment for retinoblastoma (primary IAC), Group 2: history of prior treatment with systemic chemoreduction and focal consolidation treatments (secondary IAC). These groups were compared in terms of therapeutic efficacy, complications, ocular salvage, and patient survival. Results: 103 eyes of 90 patients were included in the study. There were 44 eyes of 41 patients in Group 1 and 59 eyes of 49 patients in Group 2. The age of patients in Group 1 was between 5-78 months (median: 15 months), and the age of the patients in Group 2 was between 0-76 months (median: 7 months). A total of 126 sessions (median: 3) in Group 1, 116 sessions (median: 2) of IAC were applied in Group 2. Ocular salvage rate was 68.2% in Group 1, 76.3% in Group 2. An overall ocular salvage rate of 72.8% was found. There was no statistically significant difference between these two groups in terms of ocular salvage (p=0.491). According to Kaplan-Meier analysis, 5-year ocular salvage rate was 66.4% in Group 1 and 73.8% in Group 2. At final visit after a mean follow up period of 70 months in Group 1, 52 months in Group 2 all patients (%100) were alive in Group 1, %96 in Group 2. Overall patient survival rate of %98 was found. Conclusion: Our study shows that IAC can be performed with equal efficacy and safety as a primary and a secondary procedure in the management of retinoblastoma. In both groups, ocular salvage was achieved in more than two-thirds of the eyes.