Amonyum sülfit ve asetonitril yardımıyla bakırlı liç çözeltilerinden bakır tozlarının kazanımı
Recovery of copper powders from copper leach solutions by ammonium sulfide and acetonitrile
  1. Tez No: 83662
  2. Yazar: DEMET SERGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Erzurum ili Narman ilçesinden temin edilen % 4,58 bakır ihtiva eden cevherin -3,5 meş'lik fraksiyonu kullanılmıştır. Çalışma dört kısımdan ibarettir. Birinci basamakta cevher, sülfürik asit ile çözündürülmüştür. ikinci basamakta; çözeltideki bakır, NH3 ve SO2 kullanarak Chevreul tuzu şeklinde çöktürülmüştür. Çöktürmenin optimum şartları aşağıdaki gibi belirlenmiştir: Sıcaklık (°C ) pH Karıştırma Hızı (dev. / dak.) Toplam Reaksiyon Süresi ( dakika ) 60 4 600 7(S02 gönderme süresi 1 dakikadır) Üçüncü basamakta, süzme işleminden sonra Chevreul tuzu Asetonitril - Su sisteminde çözündürülmüştür. Çözmenin optimum şartlan da aşağıdaki gibi belirlenmiştir: Sıcaklık (°C ) pH Karıştırma Hızı ( dev. / dak.) Asetonitril (AN) /Su Oranı ( % v/v) 60 2 700 40 Son basamakta, bakır tozları 235 mmHg ve 60 °C de bakır ( I ) sülfat çözeltisinin termal disproportinasyonu ile çöktürüldü. Elde edilen bakır % 99.6 saflıkta idi.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The 3.5 mesh fraction of ore containing 4.58 % copper has been used. The ore was taken from Narman, a town in the province of Erzurum. The research consists of four parts: In the first step, the ore was dissolved with sulphuric acid. In the second step, the copper in the solution was precipitated as Chevreul's salt by using ammonia and sulphurdioxide. The optimum conditions of precipitation were determined as follows. The stirring rate (rpm) The temparature (°C ) Total reaction time (min.) The stirring time after sent of (min) 600 60 7 ( the sent time of SO2 : 1 min. ) 6 In the third step, after filtration, Chevreul's salt was dissolved in Acetonitril - Water system. The optimum conditions of dissolution were determined as follows. The temperature (°C ) pH The stirring rate (rpm) Acetonitril (AN) / water ration (% v/v) 60 2 700 40 In the final step, copper powders were precipitated by thermal disproportionation of copper (I) sulfate at 60°C and 235 mmg Hg. The copper produced was 99.6 % pure.