Kar erimesinde derece-gün yöntemi ve Erzurum bölgesi uygulaması
Degree-day method in snowmelt and application of Erzurum region
  1. Tez No: 83661
  2. Yazar: SEMA SARIGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Kutuplarda ve yüksek bölgelerde su kaynaklan bakımından en önemli katkılardan biri, kar erimesinden meydana gelen yüzeysel akışlardır. Kar özellikle yurdumuzun doğu kısımlarında çok uzun bir süre yeryüzünü kaplar, ve daha sonra sıcak günlerde yavaşça erir. Bu şekilde kar su kaynaklarına ciddi olarak katkıda bulunur. Bu çalışmada, kardan meydana gelen akımı hesaplanması için kullanılan derece-gün metodu, Erzurum ili için çalışılmıştır. Seçilen havzada derece-gün faktörü ve muhtemel maksimum kar erime akımı hidrografini belirlemek için, 1965-1991 yıllan arasındaki günlük ortalama debi hidrografi, günlük ortalama yağış ve sıcaklık, kar örtü sınır kotu ve kar derinliği bilgileri kullanılmıştır. Bu grafiklere ve kar örtü kotlanna göre her yıl için, 10 günlük dönemdeki en büyük kar erime akımı hacmi hesaplanmıştır. Daha sonra erime oram ve toplam erime lineer ilişkiyle bulunmuştur. Regresyon doğrusu çizilerek, derece-gün faktörü tespit edilmiştir. Havzanın derece-gün faktörü hesaplandıktan sonra, kar örtüsünün en düşük kotu tahmin edilmiş ve sıcaklık dizayn paterni oluşturulmuştur. Daha sonra günlük ortalama debiler hesaplanmıştır. Debilere baz akımı da ilave edilerek, kar erime akımı hidrografi çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In poles and high regions one of the most important contribution from the point of view water resources is surface flow occuring from snowmelt. Especially, snow covers the earth in a very long period east part of our country and then melts slowly in hot days. In this way snow conributes to water resources seriously. In this study degree-day method used for calculating water amount from snow was studied for Erzurum. In selected basin, daily mean flow hydrograph between 1965-1991, daily mean precipitation and temperature, border altitude of snow cover, and snow depth data were used to determine the degree-day factor and probable maximum snowmelt runoff hydrograph. According to these graphics and snow cover altitude for every year the biggest snowmelt volume was calculated in ten-day period. Then, melt rate and total melt were found with linear relation. Degree-day factor was fixed by drawing regression line. After degree-day factor of basin had calculated, the lower altitude of snow cover was estismated, and heat design pattern was formed. Then daily mean flows were calculated. Snowmelt runoff hydrograph was drawn by adding base flow to this runoff.