Müstazhir-Billâh (1094-1118) Dönemi Abbâsî Devleti
Müstazhir-Billâh (1094-1118) Dönemi Abbâsî Devleti
  1. Tez No: 836664
  2. Yazar: AYŞE GÜDELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: 11111, Tarih, 12345, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tezde Abbâsî halifesi Müstazhir-Billâh'ın (487-512/1094-1118) halifelik döneminde, Abbâsî Devleti'nde yaşanan siyasî, ictimâi ve iktisadî gelişmeler ele alınmıştır. Araştırma, Abbâsî halifelerinin siyasî nüfuzlarının uzun zamandır Bağdat ile sınırlı olması sebebiyle Bağdat merkeze alınarak yapılmıştır. Dönemin önde gelen askerî ve siyasî gücü Selçukluların halife ile ilişkileri, araştırmanın önemli bir başlığıdır. Selçuklular halifeye bağlılıkları ve askerî güçleri ile Sünnî Hilafetin emrinde olduklarını bildirmeleri sebebiyle, Fâtımîler, Nizârî İsmâîlîler ve Frenklerle mücadelede temel aktör olmuşlardır. Abbâsî Halifeliğinin siyasî zafiyetine rağmen Bağdat, ilmî faaliyetlerin merkezi olma vasfını sürdürmektedir. Dönemin meşhur âlimlerinin biyografileri üzerinden ilmî hayat ve ictimâî yansımaları incelenmiştir. Son olarak iktisadi hayat yine Bağdat merkezli olarak çalışılmış, iktisadı etkileyen unsurlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the political, social and economic developments in the Abbâsid State during the caliphate of the Abbâsid caliph al-Mustazhir Bi'llâh (487-512/1094-1118) are disscussed. The research was proposed by taking Baghdad to the center because the political influence of the Abbâsid caliphs was limited to Baghdad for a longtime. One of the important topics of this research is the relations of the Caliph with the Saljuks which is the leading military and political power of the period questioned. The Saljuks became the main actors in the struggle against the Fâtimids, Nizârî Ismâîlîs and Franks because of their loyalty to the Caliph with their military power and declaring that they were under reign of their Sunnî Caliphate. At that time, despite the political weakness of the Abbâsid Caliphate, Baghdad continued to be the center of scientific activities. Scientific life and its social reflectionswere examined through the biographies of the famous scholars of the period. Finally, the economic life was studied in Baghdad, and the elements affecting the economy were determined.