El-Müstansıriyye Medresesi ve Hicrî 6. yüzyılda İslami ilimlerdeki rolü
المدرسة المستنصرية ودورها في العلوم الإسلامية في القرن السادس للهجرة
  1. Tez No: 742918
  2. Yazar: SHAHLAA RAMZI KADHIM AL-FATLAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmamın konusu (hicri 6 ncı yüzyılında Almustansırıya Medrese İslam alemindeki rolü).bu araştırmayı seçmemin nedeni Musalmanların halifesi almustansırı billah döneminde 625 hicri senesinde inşaa edile okulun İslam biliminede ne kadar büyük rol aldığını tanıtmak ve tekrardan canlandırmak. Almustansırıya Medrese çeşitli ilim dallarının bir sabolu olarak tanılmış ve dönyanın dört bir tarafında öğretmen ve öğrencisi olmuştur aynı zamanda isalmın 4 mezhbi (hanefi_şafii_habeli ve maliki) mezhepleri i bir araya toplayan dönemin ilk ve tek okulu olmuştur ve büyük sayıda imam hatim ve İslam alimleri bu okulda okumuşlardı. Zaman zaman tanılmış olan alimler edebiyatçılar ve yazarlar Almustansırıya Medrese ziyaret etmişlerdir . Almustansırıya Medrese kuran ve beygamberin sunet ve hadislerinin biliminde önde gelen okullardan biriydi zira okulda kıraların ve emirlerin katılımıyla siminerler ve anama törenleri yapılırdı aynı zamanda tuplumlar arası anlaşmaszlıklarda ve çekişkilerde ve uyum sağlamakta büyük tölu vardı. Diğer yandan okulun mühteşem kütüphanesinde çeşitli dallarda ve bilimlerde kitaplar vardı. Okul kültür ve bilim dünyasının merkezi olmuş ve günümüze dek devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The title of the research (Al- Mustansiriya School and its role in Islamic sciences in the sixteenth century AH). I chose this title to revive the heritage of the oldest historical school founded during the era of Caliph Al-Mustansirblallah in Baghdad 625 AH, which was considered a beacon for seeking knowledge as it included many different sciences and gathered many scholars, sheikhs, preachers and imams. In addition, many students flocked to it from all over the world because it was the only school that collected the four doctrines (Hanafi Doctrine, Shafi'i Doctrine, Hanbali Doctrine, and The Maliki Doctrine). Moreover, many scholars, writers and thinkers visited it because it was distinguished in its science and construction. It is also famous for the sciences of the Qur'an, the Sunnah, hadiths and other sciences. In addition, entertainment councils were held in it, attended by kings and princes, and contained a council for settling disputes. It also had a large library that contained many different books. This school was considered a scientific and cultural center and it still exists today.