Disiplin hukukunda ispat ve delil
Proof and evidence in discipline law
- Tez No: 836667
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu çalışmada, disiplin hukukunda“ispat”ve“delil”hususları incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, öncelikle disiplin yaptırımlarının ceza ve diğer idari yaptırımlardan farklılığı üzerinde durularak, mevcut farklılığın ilkelere yansıması incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca disiplin yaptırımlarının kendine özgü niteliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Diğer taraftan disiplin yaptırımlarının kendine özgü niteliği nedeniyle ispat yönünden karşılaşılan güçlükler ele alınmış, farklı bir delil yaklaşımının gerekliliği tartışılmıştır. Disiplin fiillerine özgü fiilin ispatı ve yaptırım gerektirip gerektirmediğinin tespiti ile somutlaştırma yükü üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte disiplin yaptırımlarının kendine özgü niteliğinin ispat ölçüsü yönünden tespiti yapılmaya çalışılmıştır. İspat aracı olarak deliller ele alınmış, tanık ve hukuka aykırı delil konuları tartışılmış, ceza mahkemesi kararlarının disiplin hukukuna etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issues of“proof”and“evidence”in disciplinary law have been tried to be examined. In this context, first of all, the difference of disciplinary sanctions from criminal and other administrative sanctions has been emphasized and the reflection of the existing difference on principles has been tried to be examined. In addition, the unique nature of disciplinary sanctions has been tried to be evaluated. On the other hand, the difficulties encountered in terms of proof due to the unique of disciplinary sanctions were discussed and the necessity of a different evidence approach was discussed. The burden of substantiation has been emphasized with the proof of the specific act of disciplinary action and the determination of whether it requires sanctions or not. However, it has been tried to determine the unique nature of disciplinary sanctions in terms of proof measure. Evidence is handled as a means of proof, witnesses and unlawful evidence are discussed, and the effects of criminal court decisions on disciplinary law are evaluated.