Lisansüstü eğitimi alan öğrencilerin COVİD-19 aşı olma sıklığına yaklaşımlarının ve bunun ileride aşı tereddüdüne olan etkisinin değerlendirilmesi
Approach of postgraduate students to COVİD-19 vaccination frequency and evaluation of its effect on vaccination hesitancy in the future
- Tez No: 836668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Askeri Sağlık Hizmetleri, Military Health Services
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: COVID-19 hastalığının pandemiye dönüşmesi ve çok hızlı bir şekilde yayılması nedeniyle, hastalığın yayılımını yavaşlatmak ve hastalığa bağlı ölümleri azaltmak için aşı çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmanın amacı, klinik test aşamaları tamamlanmadan acil kullanım onayı ile kullanıma sunulan ve etkin bağışıklık için birden fazla doz aşılanmayı gerektiren COVID-19 aşılarının sağlık alanında lisansüstü eğitim yapan öğrencilerde aşı tereddüdüne olan etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde 20222023 eğitim öğretim yılı güz-bahar döneminde sağlık alanında lisansüstü eğitim yapan 193 kişi katılmıştır. Elektronik ortamda dağıtılan anketlere verilen yanıtların değerlendirilmesi sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Due to the fact that the COVID-19 disease has turned into a pandemic and spread very quickly, vaccine studies have been initiated to slow the spread of the disease and reduce the deaths due to the disease. The aim of this study was to investigate the effect of COVID-19 vaccines, which are made available with emergency use approval before the completion of clinical testing phases and require multiple doses of vaccination for effective immunity, on vaccine hesitancy in postgraduate students in the field of health. Materials and Methods: 193 people who were under postgraduate education in different fields of health at Gülhane Health Sciences Institute in the fall-spring period of the 2022-2023 academic year participated in the study. The data obtained as a result of evaluating the responses to the surveys distributed electronically were analyzed and evaluated with IBM SPSS 21 (IBM SPSS Inc, Chicago, IL) program.