Quality management in the production of precast concrete units in Iraq
Irak'ta prekast beton birimlerinin üretiminde kalite yönetimi
- Tez No: 836674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ön döküm üretimi için temel bir bileşen kalite kontroldür. Ön dökümün erimiş üretim bileşenlerini içeren herhangi bir proje için etkili kalite sistemi esastır. Tez çalışmasında ön döküm endüstrisinde kullanılan kalite kontrol sistemi incelenmektedir. Çok sayıda duvar, panel, kolon, kiriş ve diğer yapısal bileşenleri üretmek için önceden üretilmiş bir fabrika hazırlanmıştır. Dökümden önce üretim teknikleri, kontrol planı kontrol önlemleri açısından gözden geçirilir. Sitede standartla ilgili testler ve terapötik önlemler vurgulanmaktadır. Bu araştırma, üretim öncesi üretkenlik ve kalite ile ilgili önemli konuları değerlendirmektedir. Bu, her ikisi de kalite sisteminin etkinliği üzerinde etkili olabilecek işgücünün kalitesini ve bakımı içerir. Fabrika üretkenliği ve iş akışı da iyileştirilmelidir; Bu nedenle, birkaç faktör dikkate alınmalıdır. Bu araştırma, Irak'taki ön beton tesislerinde kalite yönetimindeki zayıflığı tartışırken, aynı tür elemente karşı farklı çimento karışımları elde etmek gibi birçok önemli konuyu tartıştı. Her bir element endüstrisindeki hammadde ve bileşenlerin açıklamalarına dayanarak, özelliklerde benzer karışımlar elde etmek için bir dizi çözüm önerilmiştir. Bileşimlerini aktarma sorunlarına ek olarak Çalışma aynı zamanda Irak'ta ön döküm betonu için şirket ve fabrikalarda kalite yönetiminin üretim üzerindeki etkisini ve uluslararası şirketler için iyi eşdeğer üretim elde etmek için kalite standartlarını uygulama ihtiyacını bilmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, ön dökümlü beton ünitelerin üretiminde çalışan üç kurum oluşturmuştur. Bu kurumlarda çalışan işçilerden tesadüfi bir örneklem seçilmiş ve örneklemini 274 işveren, mühendis, memur ve işçi oluşturmuş, anket formu elektronik ortamda dağıtılmıştır. Likert ölçeği kullanılarak verilerin açıklanması ve analiz edilmesinde betimleyici analitik yaklaşım kullanılmıştır. Çalışma sonucunda (Al-Burhan Fabrikası, ön döküm fabrikası ve Rasan Precasting için modern duhok şirketi) daha yüksek kaliteli elemanlar üretmek için iş akışı planlarında bir dizi iyileştirme yaptı.
Özet (Çeviri)
A basic component for the manufacture of pre -casting is quality control. For any project that includes molten manufacturing components of pre -casting, the effective quality system is essential. The quality control system used in the pre -casting industry is examined in the thesis sheet. A pre -produced factory has been prepared to produce a lot of walls, panels, columns, beams and other structural components. Before casting manufacturing techniques are reviewed with regard to the control plan control measures. Standard related tests and therapeutic measures are emphasized on the site. This research evaluates important topics related to the productivity and quality of pre -production. This includes the caliber of the workforce and maintenance, both of which may have an impact on the effectiveness of the quality system. The factory productivity and workflow must also be improved; Thus, several factors should be taken into account. This research discussed weakness in quality management in pre -concrete plants in Iraq, in addition to discussing many important issues such as obtaining different cement mixtures in resisting the same type of element. A set of solutions were suggested to obtain similar mixtures in the properties by relying on the descriptions of raw materials and components in each of the elements industry. In addition to the problems of transferring their composition The study also aims to know the impact of quality management on production in companies and factories for pre -casting concrete in Iraq and the need to apply quality standards in order to obtain good equivalent production for international companies. The study sample consisted of three institutions working in the production of pre -casting concrete units. A random sample was chosen for workers in those institutions, and the samples were 274 employers, engineers, officials and workers, while the form of the questionnaire was distributed electronically. The descriptive analytical approach was used to explain and analyze the data using the Likert scale. As a result of the study (Al -Burhan Factory, the modern Duhok company for the pre -casting factory and Rasan Pre-casting) made a set of improvements made on its workflow plans to produce more high -quality elements.